Pracownik był zatrudniony od 5 lipca do 4 października 2010 r. na okres próbny. Pierwszą umowę na czas określony miał od 5 października 2010 r. do 31 grudnia 2011 r., drugą od 1 stycznia 2012 r. do 31 grudnia 2013 r., ?a trzeci, następny angaż już bezterminowy ma od 1 stycznia 2014 r. Kiedy należało wydać mu świadectwo pracy – 21 marca 2013 r., skoro mijały ?24 miesiące od wejścia w życie zmienionych przepisów, czy 31 grudnia ?2013 r. po zakończeniu zatrudnienia na umowy okresowe, choć pracownik o to nie wystąpił?Jak to się w ogóle liczy? – pyta czytelnik.

Wątpliwość pracodawcy wiąże się z nowelizacją kodeksu pracy z 5 stycznia 2011 r. (DzU nr 36, poz. 181, dalej nowelizacja). Weszła ona w życie 21 marca 2011 r. i zmieniła art. 97 § 11 k.p. Stosuje się go do wszystkich terminowych angaży nawiązanych tego dnia lub po tej dacie. Zgodnie ?z nim trzeba wystawić świadectwo pracy, jeżeli podwładny pozostaje ?w zatrudnieniu w firmie na podstawie umowy o pracę na okres próbny, umowy o pracę na czas określony lub umowy o pracę na czas wykonania określonej pracy. Ale wydaje mu się dokument o przebiegu aktywności obejmujący zakończone okresy współpracy na takich umowach, zawartych w okresie 24 miesięcy, poczynając od przyjęcia pierwszej ?z nich (art. 97 § 11 k.p.). Szef robi to w dniu upływu tych 24 miesięcy, ?a jeśli rozwiązanie lub wygaśnięcie angażu nawiązanego przed upływem 24 miesięcy przypada po upływie tego terminu, dokument wydaje w dniu rozwiązania lub wygaśnięcia takiej umowy (art. 97 § 12 k.p.).

U czytelnika ten obowiązek należałoby odnieść do jedynej umowy nawiązanej po 21 marca 2011 r., czyli tej trwającej od 1 stycznia 2012 r. do końca ubiegłego roku. A to oznacza, że pracodawca powinien wystawić dla niej świadectwo 31 grudnia 2013 r. Nie musi jednak robić tego z pozostałymi umowami. Po pierwsze dlatego, że były nawiązane przed wejściem w życie nowych regulacji lub trwały w tym czasie. ?A po drugie nie ma przepisów przejściowych, które nakazywałyby taki tryb postępowania.

Niektórzy prawnicy jednak właśnie z tego powodu, że brakuje tych regulacji, rekomendują wydanie potwierdzenia za wszystkie dotychczasowe zawarte i zakończone umowy o pracę. W tym wypadku dotyczy ?to umowy na okres próbny oraz pierwszej na czas określony (sprzed wejścia w życie nowelizacji) i tej drugiej terminowej. Może to być ?tzw. zbiorcze świadectwo pracy za wszystkie 3 okresy.

Gdyby nawet szef tak dobrowolnie nie postąpił z tymi dwoma okresami (czyli na okres próbny i pierwszy angaż terminowy), pracownik może zażądać potwierdzenia tego okresu. A może o to wystąpić w dowolnym czasie.