O tym, że puszki czy butelki są opakowaniami, wie zapewne większość z nas. A na pewno przedsiębiorcy, którzy wprowadzają na rynek napoje. Oni bowiem muszą zagwarantować zbiórkę i przetworzenie opakowań po swoich produktach.

W sprzedaży są także inne produkty, których opakowania również należy przetworzyć. W tym roku jednak nikt nie powinien mieć trudności z ich zidentyfikowaniem.

Rozporządzenie ministra środowiska, które weszło w życie 1 stycznia, podpowiada bowiem, co jest opakowaniem, które trzeba przetworzyć. To  m.in. pudełka po słodyczach, folia pokrywająca opakowania płyt CD czy doniczki kwiatowe przeznaczone wyłącznie do sprzedaży i transportu roślin, a nie do ich uprawy. Z kolei kapsułka z kawą do ekspresów uzyska status odpadu opakowaniowego, jeżeli po zużyciu pozostanie pusta. A jeśli po zaparzeniu kawy wciąż będą w niej zmielone ziarna, to taka kapsułka jest zwykłym śmieciem. Jako opakowania zostaną potraktowane wieszaki na ubrania, które są dołączane do kupowanej odzieży.

Załącznik do rozporządzenia zawiera również listę przykładowych przedmiotów, które nie są opakowaniami. Tak jest np. z pudełkami na narzędzia, torebkami herbaty, jednorazowymi sztućcami, papierem do pakowania sprzedawanym oddzielnie.

Jako opakowania nie należy traktować także wosku pokrywającego sery czy osłonek wyrobów wędliniarskich. Nie są nimi ponadto doniczki przeznaczone do uprawy roślin czy wieszaki ubraniowe, które konsumenci kupują, by mieć na czym wieszać odzież w szafie.

Przedsiębiorcy, którzy wprowadzają na rynek różnego rodzaje produkty, będą mogli się upewnić, czy sprzedaż ich towaru nie wymusi na nich dodatkowych obowiązków. A takie podpowiedzi są jak najbardziej zasadne.

Na etapie prac legislacyjnych Joanna Józefiak z Ministerstwa Środowiska tłumaczyła, że resort musiał często wydawać interpretacje określające, co jest opakowaniem, a co nie. Przykładowe wyroby odpowiadające definicji opakowania zawarte też są w ustawie o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi.

podstawa prawna: rozporządzenie ministra środowiska z 22 października 2013 r. DzU z 31 października, poz. 1274