Spółka z Lubaczowa zatrudniła Reginę M. na stanowisku sprzedawcy w sklepie. Pierwszą umowę zawarto 3 kwietnia 2000 r., ostatnią w styczniu 2008 r. Pod koniec 2012 r. w sklepie przeprowadzono dwukrotną inwentaryzację i stwierdzono niedobór na ponad 30 tys. zł.

Zawierając pierwszą umowę o pracę w 2000 r., kobieta podpisała weksel in blanco, mający zabezpieczyć ewentualne roszczenia pracodawcy z tytułu szkody wyrządzonej w jego mieniu. Poręczycielem wekslowym został m.in. mąż pracownicy.

Po wykazaniu manka właściciele sklepu zażądali więc na tej podstawie od Reginy M. i jej męża zapłaty stosownej sumy. Jednakże Sąd Rejonowy w Biłgoraju oddalił roszczenie spółki. Stwierdził, że weksel, na który się powołuje, jest nieważny w świetle kodeksu pracy (art. 18 § 2 w związku z art. 114–127). Przepisy te regulują tryb dochodzenia roszczeń pracowniczych, warunki i granice odpowiedzialności materialnej pracowniczej.

Sąd podkreślił, że odpowiedzialność wekslowa powodowałaby obejście przepisów prawa pracy i dawała możliwość uproszczonego trybu dochodzenia roszczeń przez firmę ze stosunku pracy w pełnej wysokości. Weksel, na którym spółka opierała swoje powództwo, jest więc nieważny, bo miał na celu wprowadzenie szerszej odpowiedzialności Reginy M. za szkodę mogącą powstać w powierzonym jej mieniu na zasadzie stosunku pracy.

Na poparcie swego stanowiska sąd powołał wyrok Sądu Najwyższego z 26 stycznia 2011 r., według którego wystawienie weksla mającego służyć zabezpieczeniu roszczeń o naprawienie szkody wyrządzonej przez pracownika w mieniu pracodawcy jest sprzeczne z przepisami prawa pracy i weksel taki jest nieważny z mocy prawa.

Sąd wskazał ponadto, że nie ma podstaw prawnych do uznania, iż umowa o odpowiedzialności materialnej podpisana przez pracownicę podczas zawierania pierwszej umowy o pracę na czas określony (3 kwietnia – 30 września 2000 r.) rozciąga się na wszystkie późniejsze umowy o pracę, które z Reginą M. zawierał pracodawca. Treść sporządzonej umowy o pracę, umowy o odpowiedzialności materialnej, podpisanego weksla in blanco i deklaracji wekslowej dowodzi w sposób niebudzący wątpliwości, że zabezpieczenia te dotyczyły konkretnej umowy zakreślonej normami czasowymi. Brak jest podstaw prawnych do powołania się przez spółkę na odpowiedzialność wekslową pozwanej co do okresu powstałego niedoboru niezwiązanego z pierwszą umową o pracę Reginy M. Wyrok utrzymał w mocy Sąd Okręgowy w Zamościu (sygnatura akt: I Ca 345/13).