Wczorajsze seminarium zorganizowane w Kancelarii Prezydenta miało jeden cel.
– Zależy nam na tym, aby przygotować zmiany pozwalające na lepszy rozwój małych i średnich firm – stwierdził Olgierd Dziekoński, minister w Kancelarii Prezydenta. – Zmiany w kodeksie pracy i przepisach dotyczących zatrudniania pracowników to element szerszej inicjatywy pana prezydenta. Mam nadzieję, że te prace pozwolą nam już niedługo przygotować rekomendacje do konkretnych zmian legislacyjnych – dodał.
Na razie eksperci zaproszeni do rozmów przyjęli, że najlepszym kierunkiem zmian będzie dalsze usuwanie z kodeksu pracy barier przeszkadzających małym i średnim firmom, a także poszukiwanie w przepisach ubezpieczeniowych i podatkowych możliwości obniżenia kosztów prowadzenia działalności gospodarczej w najmniejszych podmiotach.
– To trudne zadanie dostosować kodeks pracy do potrzeb małych firm zatrudniających przykładowo trzech–czterech pracowników – mówi mec. Waldemar Gujski, wybitny specjalista od prawa pracy. Dodaje, że obecnie do najmniejszych firm trzeba stosować praktycznie te same regulacje co do przedsiębiorców zatrudniających tysiące pracowników.
Pomysłów na ułatwienie przedsiębiorcom życia jest jednak sporo. Zdaniem mec. Gujskiego warto rozważyć wykreślenie z kodeksu pracy możliwości przywracania na dotychczasowe stanowisko osoby, której zwolnienie sąd uznał za niezgodne z prawem. Powinno się to jednak odbyć w zamian za podwyższenie odszkodowania należnego bezprawnie zwolnionemu. Na przykład do wysokości rocznej pensji.
– Uważam, że należy też ograniczyć odpowiedzialność przedsiębiorców z tytułu wypadków przy pracy, które mogą być bardzo kosztowne dla najmniejszych firm – dodaje mec. Gujski. – Skoro każdy przedsiębiorca płaci składkę na ubezpieczenie wypadkowe, to nie powinien ponosić dodatkowej odpowiedzialności z własnej kieszeni za skutki takich zdarzeń – podkreślał.
Obecny na spotkaniu Jacek Męcina, wiceminister pracy i polityki społecznej, podkreślił, że ułatwienia dla małych i średnich przedsiębiorstw są ważne także na szczeblu Unii Europejskiej. W przypadku takich firm duże znaczenie ma także wsparcie pozalegislacyjne ze środków publicznych.
– Liczę na to, że bardzo pomocny dla takich przedsiębiorstw stanie się nowo tworzony Krajowy Fundusz Szkoleniowy, który pozwoli sfinansować przekwalifikowanie pracowników i dostosowanie ich umiejętności do potrzeb firm – stwierdził Jacek Męcina.