Odpowiedzialność za produkt ponosi dosyć szeroki krąg podmiotów, między innymi wytwórcy, importerzy czy firmy, które umieszczają na produkcie swoją nazwę.

Przedsiębiorca, który wprowadzi do obrotu produkt niebezpieczny, jest zobowiązany do naprawienia szkody, którą ten produkt spowodował, i to niezależnie od tego, czy ponosi winę za zaniedbania, czy też nie. Przedsiębiorca nie ponosi odpowiedzialności tylko wtedy, gdy szkoda nastąpiła z wyłącznej winy poszkodowanego, z wyłącznej winy osoby trzeciej albo z powodu siły wyższej. Przed tą odpowiedzialnością chroni ubezpieczenie OC za produkt niebezpieczny. Ubezpieczenie OC za produkt oferowane jest jako składnik ubezpieczenia OC dla przedsiębiorców bądź jako ubezpieczenie dodatkowe.

Ubezpieczenie to chroni przedsiębiorcę przed negatywnymi konsekwencjami majątkowymi wynikającymi z odpowiedzialności za szkodę spowodowaną produktem niebezpiecznie wadliwym. Jeżeli produkt nie zapewnia bezpieczeństwa, jakiego można oczekiwać, uwzględniając normalne jego użycie, wtedy ma miejsce wadliwość niebezpieczna.

Zakresem ubezpieczenia objęte są szkody wyrządzone nieumyślnie, w tym wskutek niedbalstwa. Dzięki tej polisie towarzystwo zamiast przedsiębiorcy wypłaci poszkodowanemu odszkodowanie w granicach sumy gwarancyjnej określonej w umowie ubezpieczenia. Zakład ubezpieczeń przeważnie zwróci też niezbędne koszty celowych środków podjętych w celu zmniejszenia rozmiarów szkody. Ubezpieczyciel zazwyczaj także pokrywa koszty wynagrodzenia rzeczoznawców i ekspertów, powołanych za jego zgodą w celu ustalenia rozmiarów i okoliczności powstałej szkody oraz niezbędne i rozsądne koszty obrony sądowej, jeżeli zgodził się na postępowanie sądowe.  Czasem ubezpieczenie obejmuje również utracone korzyści i inne straty wynikające ze zdarzenia. Dodatkowe koszty mogą być pokrywane w granicach sumy gwarancyjnej bądź ponad nią, czasem towarzystwa zastrzegają, że ponoszą koszty do określonej wysokości.