Zarząd województwa dolnośląskiego zaktualizował harmonogram ogłaszania konkursów o środki z regionalnego programu dla tego regionu. Wynika z niego, że przedsiębiorcy będą mogli jeszcze powalczyć o unijne dotacje. Na pierwszy ogień idą projekty, które swoim zakresem, celem realizacji i zakładanymi rezultatami przystają do tzw. działania 1.1 schemat D2.

Chodzi tu wprawdzie o dotacje inwestycyjne dla przedsiębiorstw, ale wyłącznie tych prowadzących działalność uzdrowiskową zlokalizowanych w miejscowościach uzdrowiskowych. Charakterystyczne dla tej części programu województwa dolnośląskiego jest to, że o granty mogą ubiegać się zarówno mikro, małe i średnie, jak i duże przedsiębiorstwa. Z reguły bowiem środki z tego działania (1.1) były zarezerwowane wyłącznie dla podmiotów z sektora MSP.

W przypadku działalności uzdrowiskowej jest inaczej. Zgodnie z tzw. uszczegółowieniem programu na dofinansowanie mogą liczyć działania firm zmierzające do wprowadzenia nowej lub poszerzenia istniejącej oferty usługowej i produktowej oraz związane z budową i modernizacją infrastruktury uzdrowiskowej.

3,5 mln

euro Tyle środków zarezerwowano na dofinansowanie inwestycji

W skrócie chodzi więc o to, aby firmy poprawiały jakość usług oraz mogły zaoferować nowe produkty dla osób korzystających z uzdrowisk. A w ten sposób przyciągnęły do regionu więcej wypoczywających. Oprócz tego przy ocenie projektów brane jest m.in. pod uwagę to, czy firma wykorzystuje Internet do świadczenia usług z dziedziny uzdrowiskowej.

Chodzi tu o wykorzystywanie aplikacji umożliwiających np. rezerwację pobytów, turnusów rehabilitacyjnych, zdrowotnych, rezerwację zabiegów i badań, dokonywanie płatności on-line. Większe szanse na zdobycie dotacji będą miały także te firmy, które dzięki realizacji inwestycji zwiększą zatrudnienie. I tak, przyrost zatrudnienia poniżej 5 proc. nie jest dodatkowo punktowany. Ale już zwiększenie zatrudnienia w przedziale 5 proc. – 10 proc. to 2 dodatkowe punkty dla projektu.

Przyrost zatrudnienia powyżej 10 proc. daje 4 pkt. Ponadto po uwagę brana jest lokalizacja inwestycji. W tym wypadku premiowane są projekty realizowane na terenie powiatów o najwyższej stopie bezrobocia. Na koniec warto zaznaczyć, że minimalna wartość projektu inwestycyjnego to 100 tys. zł, natomiast maksymalna nie może przekroczyć ośmiu mln zł. Wysokość dofinansowania zależy od wielkości przedsiębiorstwa. I tak, dla mikro- i małych firm jest to 60 proc., dla średnich 50 proc., a dla dużych przedsiębiorców oraz MSP prowadzących działalność w sektorze transportu 40 proc.