Obowiązek podatkowy od takich usług będzie powstawał w chwili wykonania usługi albo wystawienia faktury – najdalej w tydzień później. Taki wybór pozostawił podatnikom minister finansów w wydanej interpretacji ogólnej (nr interpretacji PT3/033/2/323/AEW/13/RD82408). Jest to jednak rozwiązanie tymczasowe, do 1 stycznia 2014 r.
Minister wydał ten dokument, odnosząc się do wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 16 maja 2013 r. w sprawie polskiego oddziału firmy kurierskiej TNT (sygn. C-169/12). Trybunał uznał wtedy, że niezgodny z unijną dyrektywą nr 2006/112/WE jest przepis polskiej ustawy o VAT, przewidujący powstanie obowiązku podatkowego od usług transportowych i spedycyjnych w momencie otrzymania całości lub części zapłaty, ale nie później niż 30 dni od wykonania usługi.
W dokumencie minister stwierdził, że podatnicy wykonujący takie usługi mogą wprawdzie stosować sporny przepis (nadal obowiązujący) ale mają do wyboru stosowanie dwóch innych rozwiązań. Mogą zatem rozpoznać taki obowiązek według ogólnej zasady, czyli już w momencie wykonania usługi. Według drugiej opcji obowiązek podatkowy można ustalić na chwilę wystawienia faktury, nie później jednak niż na siódmy dzień od dnia wykonania usługi.
Minister przypomniał też, że zgodnie z przepisami o wystawianiu faktur, w tym pierwszym przypadku faktura powinna być wystawiona już w momencie wykonania usługi. W drugim w ciągu siedmiu dni od tego dnia.
Zdaniem Joanny Rudzkiej, doradcy podatkowego, takie wyjaśnienia, choć będą obowiązywały tylko przez kilka miesięcy, są cenną wskazówką, na którą wielu podatników czekało.
– Dobrze, że minister zaproponował dwa wyjścia, odpowiadające firmom transportowym o różnej skali działania – zauważa ekspertka. Jej zdaniem pierwsze wyjście (tj. faktura i podatek w jednym momencie) jest bardziej odpowiednie dla dużych firm, wystawiających sporo faktur, bo upraszcza im to rozliczenia. - Obowiązek podatkowy powstający z chwilą otrzymania zapłaty (nie później niż 30 dni od wykonania usługi) – to rozwiązanie dobre dla mniejszych firm o słabszej płynności finansowej. Tym może zależeć na odsunięciu płatności podatku w czasie - twierdzi Joanna Rudzka.
– Oczywiście nie można się cieszyć z zaistnienia sporu o tę sprawę, ale interpretacja ministra wyjaśnia sytuację powstałą po wyroku Trybunału – ocenia ekspertka.
Zakwestionowany przez TSUE przepis art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. a i b ustawy o VAT przestanie obowiązywać z końcem 2013 r. Od 1 stycznia reguły dotyczące powstania obowiązku podatkowego zostaną bowiem ujednolicone. W większości przypadków (także usług transportowych i spedycyjnych) będzie on powstawał w chwili wykonania dostawy towaru lub wyświadczenia usługi. Stosowna nowelizacja ustawy o VAT została uchwalona przez Sejm już w ubiegłym roku (DzU z 9 stycznia 2013 r., poz. 35).