Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło konkurs Innomed, nowe przedsięwzięcie sektorowe, finansujące prace B+R w obszarze innowacyjnej medycyny. Łączny budżet programu przeznaczony dla biznesu medycznego i jednostek naukowych wynosi 300 mln złotych, z czego 195 mln zł pochodzi ze środków  NCBiR, natomiast 105 mln zł stanowić będzie wkład przedsiębiorstw skupionych wokół Polskiej Platformy Technologicznej Innowacyjnej Medycyny. Nabór wniosków rozpocznie się 10 maja i potrwa 60 dni (do 8 lipca).

Jak zauważa prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju,  w Polsce mamy wiele utalentowanych medycznych zespołów badawczych, które  systematycznie odnoszą światowe sukcesy. To dowodzi, że warto inwestować w tę dziedzinę nauki i wspierać jej rozwój. Dzięki funduszom unijnym posiadamy już nowoczesną infrastrukturę badawczą, którą teraz należy wykorzystać do badań przynoszących efekty naukowe, społeczne i gospodarcze także w obszarze innowacyjnej medycyny.

Kto może ubiegać się o wsparcie? Są to wszystkie przedsiębiorstwa, czyli zarówno te z sektora MSP, jak i te duże. Wnioski mogą także składać konsorcja naukowo-przemysłowe (z udziałem organizacji badawczej - jednostki naukowej niebędącej przedsiębiorcą oraz przedsiębiorcy). Przy tym jednostki naukowe na część badawczą projektu mogą otrzymać 100 proc. dofinansowania. Natomiast przedsiębiorcom będzie udzielana pomoc publiczna, która w zależności od wielkości firmy i zakresu prac (badania przemysłowe, prace rozwojowe) może pokrywać od 30 proc. do 70 proc. tzw. kosztów kwalifikowanych.

Wyższa intensywność wsparcia (udział dotacji w kosztach) przewidziana jest dla części przygotowującej wyniki prac B+R do wdrożenia i może wynieść do 90 proc. Jednocześnie jednak należy zaznaczyć, że będzie ona przyznawana jako tzw. pomoc de minimis. A to oznacza, że przysługuje firmom, które nie wykorzystały limitu takiego wsparcia (200 tys. euro w bieżącym roku podatkowym i dwóch poprzedzających go latach).

Więcej informacji o programie Innomed znajduje się na stronie NCBiR.