Osoba z ciekawym pomysłem na własny biznes lub będąca na etapie rozwijania firmy ma wiele sposobności pozyskania zewnętrznego finansowania lub uczynienia tworzenia firmy tańszym. Trzeba tylko rozeznać się w tych możliwościach, a czasem skutecznie je połączyć.
To, z jakiego źródła można skorzystać, zależy od wielu elementów. Przede wszystkim od statusu osoby zakładającej firmę. Chodzi np. o to, czy jest osobą młodą, w średnim wieku czy osobą starszą. Czy jest formalnie zarejestrowana, jako osoba bezrobotna, ile czasu minęło od zakończenia przez nią nauki. Drugi istotny element odnosi się do tego, co jest przedmiotem inwestycji.
Mówiąc wprost, jaki jest pomysł na biznes. Czy można go uznać za tradycyjny, czy cechuje się nowatorstwem. Istnieją bowiem różne programy lub instrumenty wsparcia dedykowane poszczególnym grupom osób lub szczególnym pomysłom (np. tym najbardziej innowacyjnym). Niemniej jednak każdy z dobrym, ciekawym pomysłem na biznes, który może być opłacalny, jest w stanie znaleźć coś dla siebie. Trzeba tylko zakasać rękawy i wziąć się do poszukiwania osoby lub instytucji, którą przekonamy do naszego pomysłu.
Gdzie można takich osób lub instytucji szukać? Przykłady podajemy na kolejnych stronach. Mogą to być powiatowe urzędy pracy, instytucje oferujące wsparcie z tzw. działania 6.2 programu „Kapitał ludzki", anioły biznesu lub fundusze venture capital oraz fundusze pożyczkowe i poręczeniowe, w tym te działające np. w tzw. inicjatywie Jeremie. Wszystko to brzmi tajemniczo? Wcale takie skomplikowane nie jest.
Czasami młodemu przedsiębiorcy na początkowym etapie wystarczy tylko pomoc doradcza lub dobra lokalizacja z przeznaczeniem na siedzibę firmy, z dostępem do odpowiedniej infrastruktury. Może skorzystać np. z usług Krajowego Systemu Usług dla małych i średnich firm, działającego pod egidą Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości albo z ofert inkubatorów przedsiębiorczości (np. działających w ramach Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości).
Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby niektóre formy wsparcia łączyć, np. dotację na założenie własnej firmy z pożyczką od odpowiedniej instytucji finansowej i z lokalizacją w inkubatorze przedsiębiorczości. Wszystko zależy od naszych chęci i zaangażowania. Jedyne, o czym musimy pamiętać, to o tym, że pieniądze same do nas nie przyjdą. Jeżeli ktoś ma w głowie pomysł na firmę i liczy na to, że do jego drzwi zapuka z własnej inicjatywy prywatny inwestor, może się nie doczekać.
Sprawdź jak pozyskać pieniądze na własny biznes: