Co do zasady podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych zobowiązani są do ewidencji sprzedaży w kasach fiskalnych.

Limity obrotu

Zgodnie z rozporządzeniem ministra finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (DzU z 2010 r. nr 138, poz. 930) do 31 grudnia 2012 r. z obowiązku tego zostali zwolnieni podatnicy, u których kwota obrotu na rzecz tych osób nie przekroczyła w poprzednim roku obrotowym równowartości 40 000 zł (jeżeli wcześniej nie powstał u nich obowiązek prowadzenia takiej ewidencji).

Zwolnieniem tym objęci zostali również podatnicy, którzy w bieżącym roku rozpoczęli sprzedaż na rzecz wskazanych wyżej osób i u których wartość tej sprzedaży nie przekroczyła 20 000 zł. W dniu, w którym przychód ze sprzedaży przekroczy tę wartość, zobligowani są do rozpoczęcia ewidencji za pomocą kasy rejestrującej.

Przelew na konto

Do 31 grudnia 2012 r. z obowiązku prowadzenia kas rejestrujących zostali zwolnieni podatnicy dokonujący sprzedaży wysyłkowej, jeżeli zapłata za wysyłane towary w całości nastąpi za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (zwolnienie to najprawdopodobniej zostanie przedłużone przez ministra finansów).

Płatność taka musi być jednak prawidłowo opisana – musi z niej jednoznacznie wynikać, jakiej dostawy dotyczyła. Obligatoryjne jest również prowadzenie ewidencji dowodów zapłaty, na podstawie których możliwe będzie ustalenie danych teleadresowych osób, na rzecz których dokonano wysyłki towarów (poz. 36 załącznika do rozporządzenia). Zwolnienie to jednak nie dotyczy podatników, którzy rozpoczęli ewidencjonowanie tych czynności przed 1 stycznia 2011 r.

Wyłączenie ze zwolnienia

Zwolnienie z obowiązku rejestrowania obrotu w kasie nie obejmuje wszystkich sprzedawanych przez Internet towarów. Wyłączeni są z niego podatnicy sprzedający sprzęt radiowy, telewizyjny, telekomunikacyjny, fotograficzny, płyty CD i DVD, wyroby tytoniowe, napoje alkoholowe, bez względu na wysokość osiąganych obrotów (§ 4 rozporządzenia).

Pamiętaj o terminie

Ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego za pomocą kasy fiskalnej powinno odbywać się z chwilą dokonania sprzedaży, nie później jednak niż w momencie powstania obowiązku podatkowego, czyli w omawianych sytuacjach z chwilą otrzymania przedpłaty lub zapłaty za towar.

Zapisanie transakcji w kasie w innym terminie niż moment powstania obowiązku podatkowego prowadzi do niezgodności prowadzonej ewidencji z rzeczywistym przebiegiem operacji gospodarczych. W konsekwencji może to prowadzić do nieprawidłowego ustalenia należnego zobowiązania podatkowego i błędnego sporządzenia deklaracji za dany okres rozliczeniowy.

Rozliczenie zagranicznego

Czy zagraniczny sprzedawca musi rejestrować w kasie fiskalnej sprzedaż wysyłkową? Na to pytanie odpowiedziała Izba Skarbowa w Warszawie (interpretacja z 20 września 2012 r., nr IPPP2/443-719/12-2/KOM).

Uznała, że jeśli sprzedawca nie posiada siedziby i stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium kraju (w szczególności nie posiada w Polsce żadnych lokali, magazynów, pracowników, biura handlowego, punktu detalicznego ani żadnej innej infrastruktury), a za pośrednictwem sklepu internetowego prowadzi sprzedaż wysyłkową na rzecz klientów w wielu krajach, w tym również w Polsce – ma obowiązek zarejestrowania się w Polsce jako podatnik VAT czynny i rozliczania się z transakcji zawartych z polskimi klientami.

Nie ma natomiast obowiązku ewidencjonowania dostawy przy zastosowaniu kasy rejestrującej.