W ciągu roku liczba zatrudnionych na chronionym rynku pracy spadła o ponad 12 proc. (o 24,3 tys. osób). Spadek ten nie został zrekompensowany wzrostem liczby niepełnosprawnych na otwartym rynku. Wyniósł  zaledwie 3,8 proc. (2,4 tys.). Tym samym w ciągu roku liczba pracowników niepełnosprawnych zarejestrowanych w Systemie Obsługi Dofinansowań i Refundacji prowadzonym przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zmalała o 8,2 proc. (tj. o 21,9 tys.). Tak wynika z informacji rządu o działaniach podejmowanych na rzecz realizacji Karty Praw Osób Niepełnosprawnych.

– Choć dane te mogą przestraszyć, należy zdać sobie sprawę z przyczyn odejścia z zakładów pracy chronionej tylu osób. Wstrzymane zostały przecież wypłaty dofinansowań do wynagrodzeń dla pracowników uprawnionych do otrzymywania świadczeń emerytalnych i  zmalały kwoty wypłat dofinansowań do wynagrodzeń pracowników o lekkim stopniu niepełnosprawności i z lżejszymi schorzeniami – zwraca uwagę poseł Marek Plura, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Niepełnosprawnych.

Chociaż udział pracowników zakładów pracy chronionej w ogólnej liczbie pracowników niepełnosprawnych zarejestrowanych w Systemie Obsługi Dofinansowań i Refundacji  jest nadal bardzo wysoki – w grudniu 2011 r. wynosił 70,9 proc., a w grudniu 2010 r. 74,2 proc., to jednak cały czas spada.

– Nowe zakłady pracy chronionej właściwie już nie powstają. Wynika to m.in. z ograniczenia ulg sprzedaży z art. 22 ustawy o rehabilitacji, który kontrahentom zakładów pracy chronionej dawał możliwość obniżenia obowiązkowych wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych – mówi Jerzy Szreder, prezes Związku Rewizyjnego Spółdzielni Inwalidów i Spółdzielni Niewidomych.

– Wprawdzie w ostatnich latach odsetek osób niepełnosprawnych biernych zawodowo w wieku produkcyjnym się zmniejszył,  wciąż  jednak pozostaje wysoki – mówi poseł Plura. W 2006 r. nie pracowało ich 77,9 proc., a w zeszłym roku 73,6 proc.

Zgodnie z informacją rządu większość niepełnosprawnych nie poszukuje pracy ze względu na zły stan zdrowia, 6 proc. otrzymuje emeryturę i nie potrzebuje zatrudnienia, a 2,4 proc. – ze względu na obowiązki rodzinne i związane z prowadzeniem domu. Tylko 1,5 proc. było zniechęconych bezskutecznością poszukiwań pracy.