Taki jest cel działania 8.2.1 „Wsparcie dla współpracy sfery nauki i przedsiębiorstw" programu „Kapitał ludzki". Zarezerwowane na jego realizację środki z Europejskiego Funduszu Społecznego mają finansować tzw. miękkie projekty, związane ze szkoleniami, zatrudnieniem, doradztwem lub organizacją staży. Są one dostępne zarówno dla przedsiębiorców, którzy samodzielnie przygotują odpowiednie projekty, jak i dla wszystkich innych podmiotów. Właściwie o dotacje z tej puli środków nie mogą się bezpośrednio ubiegać wyłącznie osoby fizyczne (ale zakaz ten nie dotyczy już osób prowadzących działalność gospodarczą lub oświatową).

W wypadku firm instrument ten powinien w szczególności zainteresować te, które prowadzą własne badania lub chcą je rozpocząć albo pragną udoskonalić swoje produkty lub metody ich wytwarzania (towary, usługi, metody produkcji, technologie). Dotacje, o jakie wolno się tu ubiegać, przewidują bowiem m.in. możliwość organizowania staży i szkoleń praktycznych. Przy tym mogą to być projekty realizowane zarówno na rzecz pracowników przedsiębiorstw, organizowane w jednostkach naukowych, jak i odwrotnie, czyli na rzecz pracowników naukowych i naukowo-dydaktycznych, a przeprowadzane w firmach. W obu wypadkach daje to szansę na wymianę wiedzy, doświadczeń i połączenie teorii z praktyką. Innym sposobem na wykorzystanie unijnych środków może być organizacja projektu polegającego na czasowym zatrudnieniu tzw. wysoko wykwalifikowanego personelu (np. pracownika naukowego jednostki naukowej, politechniki, innej wyższej uczelni) w firmie.

Pomoc przybiera bardzo wymierną formę. Mianowicie przedsiębiorca, który zdecyduje się na taką współpracę, może oczekiwać refundacji 50 proc. poniesionych kosztów (przede wszystkim wynagrodzenia nowego pracownika).

Warunki, jakie trzeba spełnić, to utworzenie nowego stanowiska pracy (zatrudniony czasowo naukowiec nie może zastępować dotychczasowego personelu) i powierzenie konkretnych zadań, związanych z prowadzeniem badań, doskonaleniem produktów lub wprowadzaniem w firmie innowacji. Opisane działanie 8.2.1 należy do tzw. regionalnych, czyli zarządzanych przez władze samorządowe. Dlatego terminy naboru wniosków i szczegółowe kryteria wyboru projektów są inne we wszystkich województwach. Wskazane daty 8 sierpnia – 6 września dotyczą województwa mazowieckiego, a szczegółowe informacje o naborze będą dostępne na stronie Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych (www.mazowia.eu).