Wprowadzający na rynek produkty w opakowaniach składają w tym terminie roczne sprawozdanie za 2011 r. i ewentualnie uiszczają opłatę produktową.
Opłatę trzeba wnieść, gdy przedsiębiorca nie zapewni wymaganego poziomu odzysku i recyklingu wprowadzonych na rynek opakowań i gdy po obliczeniu się okaże, że przekracza ona 50 zł. Sprawozdanie jest niezbędne nawet wówczas, gdy przedsiębiorca wytworzy lub sprowadzi nieliczne przedmioty w opakowaniach. Nie muszą go sporządzać tylko te firmy, które rozliczają się z pomocą organizacji odzysku.
Obowiązki nie ominą dużych sklepów (ponad 500 mkw. powierzchni handlowej) i sieci sklepów o łącznej powierzchni 5 tys. mkw., jeżeli sprzedają wyroby tam pakowane. Opłata produktowa i sprawozdania wymagane są też od przedsiębiorców wprowadzających oleje techniczne i opony.
Wiele dużych zakładów przemysłowych musi do końca marca przekazać sprawozdanie PRTR (dotyczy wprowadzania do powietrza wody czy gleby zanieczyszczeń i wynika z regulacji unijnych). Zobowiązane do tego są przede wszystkim te, od których wymaga się posiadania pozwolenia zintegrowanego. Ale nie tylko. Powinni o nich pamiętać m.in. właściciele stoczni oraz ci, którzy zajmują się górnictwem i przetwórstwem węgla, impregnacją drewna, hodowlą ryb i skorupiaków czy oczyszczaniem ścieków przemysłowych. Jeśli ktoś nie prześle terminowo sprawozdania – grozi mu kara nawet 10 tys. zł.
Ten dzień to także ostateczny termin na składanie wniosków o dopłatę do demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Z takiego wsparcia mogą skorzystać przedsiębiorcy prowadzący stacje demontażu. Złożenie wniosku będzie skuteczne tylko wówczas, gdy przedsiębiorca uzyskał w poprzednim roku wymagane poziomy odzysku i recyklingu oraz ma aktualne decyzje pozwalające na prowadzenie stacji demontażu.
Eksporterzy i importerzy przekazują także do końca marca informację o wielkości eksportu i importu chemikaliów w 2011 r. wymienionych w załączniku I do rozporządzenia (WE) nr 689/2008 Parlamentu Europejskiego i Rady z 17 czerwca 2008 r., dotyczącego wywozu i przywozu niebezpiecznych chemikaliów.
O sprawozdaniach muszą ponadto pamiętać firmy wprowadzające tzw. fluorowane gazy cieplarniane stosowane m.in. w chłodnictwie i klimatyzacji.