Zgodnie z prawem UE za datę dokonania zgłoszenia wspólnotowego znaku towarowego przyjmuje się dzień złożenia dokumentów w Urzędzie Harmonizacji Rynku Wewnętrznego (OHIM) (sygnatura akt: C-190/10).
Spółka Genesis dokonała w OHIM zgłoszenia, w formie elektronicznej, wspólnotowego słownego znaku towarowego. Tego samego dnia ten sam znak został zgłoszony przez przedsiębiorstwo Boys Toys w hiszpańskim urzędzie ds. patentów i znaków rozpoznawczych. Genesis wniosła sprzeciw wobec wniosku o rejestrację krajowego znaku, powołując się na pierwszeństwo znaku wspólnotowego.
Hiszpański urząd oddalił sprzeciw. Sprawa trafiła do sądu. Ten uznał, że data zgłoszenia wspólnotowego znaku towarowego to data faktycznego przedstawienia dokumentacji, a nie elektronicznego zgłoszenia. Sąd apelacyjny, do którego odwołała się Genesis, zwrócił się z pytaniem do Trybunału Sprawiedliwości UE, czy według prawa UE możliwe jest uwzględnienie nie tylko dnia, ale także godziny i minuty zgłoszenia do
OHIM, jeśli krajowe przepisy uznają godzinę i minutę zgłoszenia za istotną.
Trybunał orzekł, że zgodnie ze zdrowym rozsądkiem termin „data" określa dzień miesiąca, miesiąc i rok. Rozwiązania przyjęte w prawie krajowym nie mają żadnego wpływu na kwestię zgłoszenia wspólnotowego znaku towarowego określoną w przepisach Unii.