Aktualizacja: 01.07.2020 13:08 Publikacja: 01.07.2020 02:00
Foto: AdobeStock
W orzecznictwie istnieją rozbieżności co do obowiązku rejestracji odbiornika samochodowego w sytuacji, gdy pojazd nie jest przeznaczony do własnego użytku przedsiębiorcy, tylko np. na wynajem. NSA zajmował niekiedy stanowisko, że odbiornik taki stanowi przynależność pojazdu, która wraz z nim podlega „przekazaniu osobie trzeciej do używania" (art. 5 ust. 2 pkt 3 ustawy) na podstawie umowy najmu. Skutkowało to wyłączeniem odbiornika od obowiązku rejestracji, a także uiszczania opłat abonamentowych, jeśli nie służył on przedsiębiorcy dla własnych potrzeb. Najnowszy wyrok NSA wpisuje się jednak w odmienną, jak się wydaje obecnie dominującą, linię orzeczniczą, w myśl której w omawianych stanach faktycznych nie zachodzi podstawa dla wyłączenia spod obowiązku ustawowego. NSA zaakcentował zakaz rozszerzającej wykładni przepisów wyjątkowych w kontekście zasady powszechności abonamentu. Powołał się również na dość niejasne moim zdaniem uzasadnienie ustawy z 2005 r., zgodnie z którym wyłączenie miało dotyczyć „urządzeń mających zastosowanie handlowe i niesłużących faktycznemu oglądaniu programów". To jednak nie znalazło właściwego odzwierciedlenia w treści przepisu, którego zakres wydaje się być znacznie szerszy. Nieprecyzyjna konstrukcja przepisów sprawia trudności w praktyce. W przypadku odbiorników samochodowych różny może być stopień ich „związania" z konkretnym użytkownikiem – inny np. w umowie leasingu czy też wynajmu długoterminowego, a inny na gruncie car-sharingu czy też wynajmu samochodu zastępczego na kilka dni. Okoliczności te, jak się wydaje, nie powinny pozostawać obojętne dla obciążenia daniną abonamentową. Powinno to jednak należeć do prawnopolitycznej decyzji ustawodawcy co do zasadności poboru opłat abonamentowych w danych okolicznościach, a nie do sądów w procesie wykładni niejasnych przepisów.
Pieniądze publiczne powinny poprawiać płace i warunki pracy zatrudnionych – wynika z ogólnoeuropejskiego badania.
Członkowie zarządu będą mogli realnie bronić się w postępowaniach o przeniesienie na nich odpowiedzialności za podatkowe długi spółek.
Ugoda z fiskusem czy skrócenie okresu przedawnienia podatków to wyciągnięte z kosza pomysły komisji kodyfikacyjnej. Warto do nich wrócić w ramach deregulacji – przekonuje ekspert.
Nie będzie już Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Instytucja ta nie zostanie jednak zlikwidowana - informuje w wydanym oświadczeniu Dagmara Rybicka, rzeczniczka prasowa Rzecznika MŚP.
Rząd chce ukrócić patologie na rynku odzieży, obuwia i płynnego betonu. Przewóz takich towarów ma być ściśle nadzorowany systemem SENT.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Ułatwienia dla podatników, zmniejszenie kar w obrocie gospodarczym i skrócenie terminu przedawnienia, a także: ograniczenie tymczasowego aresztowania, zrównanie formy elektronicznej z papierową i milczące załatwienie sprawy przy opieszałości urzędników. Co jeszcze planuje zespół Rafała Brzoski?
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Wierzyciel zgłosił wierzytelność w postępowaniu upadłościowym. O tym, że została pominięta, a postępowanie prawomocnie zakończone, dowiedział się z odpowiedzi na skargę na przewlekłość. Teraz domaga się odszkodowania od Skarbu Państwa.
Transpłciowość, szybkie rozwody, możliwość zaprzeczenia ojcostwa. To nie wątki z amerykańskiego serialu, tylko nasza polska rzeczywistość, także ta prawna.
Do uwolnienia się od podatkowego długu spółki nie wystarczy wskazanie jakiegokolwiek jej mienia. Ma to być realny majątek, pozwalający na skuteczną egzekucję w znacznej części.
Gdy wnioskodawca powołuje się na ogólne prawo do informacji publicznej, a istnieje inna szczególna podstawa do udostępnienia żądanych danych, np. ustawa o udostępnianiu informacji o środowisku, to należy jej udzielić w tym innym trybie.
Pozwolenie na budowę może dotyczyć wybranych budynków, mogących samodzielnie funkcjonować. Jednak inwestor jest zobowiązany przedstawić projekt zagospodarowania terenu dla całego zamierzenia budowlanego.
Polski paszport jest dość gorącym tematem. Wiele osób ze świata polityki czy biznesu ubiega się o niego – mówi mec. Piotr Sawicki z kancelarii, która reprezentowała Jessego Eisenberga w procedurze nadania polskiego obywatelstwa.
Podmiot zobowiązany do udostępniania informacji publicznej powinien posiadać BIP. Brakuje jednak mechanizmów umożliwiających skuteczną kontrolę przestrzegania prawa.
Przed rozmową telefoniczną z Donaldem Trumpem Władimir Putin nieoczekiwanie podpisał dekret korzystny dla wybranych amerykańskich inwestorów. Pozwolił on amerykańskim funduszom sprzedać posiadane rosyjskie papiery wartościowe, ale tylko do wskazanego tajemniczego funduszu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas