Pierwszym krokiem jest zameldowanie się we właściwym urzędzie meldunkowym (polizeiliche Anmeldung). Kolejny krok to znalezienie lokalu na siedzibę firmy, choć niekiedy możliwe jest prowadzenie działalności gospodarczej pod adresem zamieszkania i zameldowania.
W tym wypadku dopilnować należy, by umowa najmu uwzględniała także najem pomieszczeń pod działalność gospodarczą.
Uwaga!
Taka działalność może być prowadzona wyłącznie pod własnym imieniem i nazwiskiem.
Jak zarejestrować
Zgłoszenia dokonuje się na urzędowym formularzu (Gewerbe-Anmeldung) w urzędzie ds. gospodarczych (Gewerbeamt), właściwym dla miejsca siedziby przedsiębiorstwa.
Jeśli prowadzenie działalności wiąże się z koniecznością otrzymania koncesji lub uznania kwalifikacji, to formalności te należy załatwić przed zgłoszeniem działalności.
Uzyskaną dokumentację dołącza się do zgłoszenia. Opłata za rejestrację własnej działalności gospodarczej, w zależności od gminy, wynosi kilkanaście – kilkadziesiąt euro.
Działalność gospodarczą na terenie Niemiec może zarejestrować nie tylko właściciel firmy, także pełnomocnik (pełnomocnictwo musi być w formie notarialnej).
Do zgłoszenia samodzielnej działalności gospodarczej (Gewerbeanmeldung) są wymagane następujące dokumenty:
- paszport lub dowód osobisty,
- umowa najmu pomieszczeń na biuro lub działalność,
- dowód otwarcia rachunku bankowego,
- karta rzemieślnicza lub specjalne zezwolenia na wykonywanie zawodu (jeśli jest wymagane).
Sama rejestracja nie jest kosztowna. To zależnie od miejscowości wydatek od kilkunastu do kilkudziesięciu euro. Podobne opłaty pobierane są przy zmianach w rejestracji.
Działalność gospodarczą można też zamknąć w dowolnym momencie. Za zamknięcie urząd nie pobiera opłaty.
Za zobowiązania prowadzący samodzielną działalność jako osoba fizyczna odpowiada całym swoim majątkiem. Nie tylko tym, jaki ma w Niemczech, także zostawionym w Polsce. Dlatego nie we wszystkich branżach taka działalność jest bezpieczna. Natomiast nie jest wymagany kapitał początkowy.
Gewerbeamt sam powiadamia kolejne urzędy o tym, że założyliśmy działalność gospodarczą. Przekazuje m.in. takie informacje do: urzędu skarbowego, izby handlowo-przemysłowej lub rzemieślniczej, urzędu statystycznego czy zrzeszenia zawodowego.
Zawsze zrzeszony
Każdy przedsiębiorca działający na terenie Niemiec ma obowiązek przynależeć do izby gospodarczej lub rzemieślniczej i z tego tytułu opłacać składki członkowskie w wysokości od 115 euro.
Wysokość składki jest uzależniona od uzyskiwanych dochodów i formy prowadzenia działalności. Przewiduje się też możliwość skorzystania ze zwolnienia z opłat członkowskich lub obniżonych składek.
Bardzo wiele firm ma obowiązek należeć do izby przemysłowo-handlowej, gdy zakres działalności ma charakter handlowy. Przy czym jest to rozumiane szeroko, nie tylko jako prowadzenie sklepu, także gastronomii, hotelu czy zakładu przemysłowego.
Przyjmuje się, że zachodzi to wtedy, gdy np. liczba pracowników przekracza 5 albo gdy obrót w zależności od branży przekracza:
- przy produkcji 300 tys. euro,
- handlu hurtowym 300 tys. euro,
- handlu detalicznym 250 tys. euro,
- usługach 175 tys. euro,
- dla prowizji przedstawiciela handlowego 120 tys. euro,
- dla restauracji 300 tys. euro,
- w hotelarstwie 250 tys. euro.
Nie zaoszczędzisz na ubezpieczeniu
Jeszcze kilka lat temu atrakcją dla prowadzących działalność gospodarczą na rynku niemieckim był brak konieczności obowiązkowych ubezpieczeń. Dzisiaj już takiej możliwości nie ma.
– Przedsiębiorcy mogą wybierać między ustawowym a prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym. Składka minimalna dla osób prowadzących samodzielną działalność wynosi 170 euro miesięcznie – mówi Wojciech Pisarek z Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej.
– Wysokość prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego zależy od wielu czynników. Przy założeniu udziału własnego np. 1500 euro składka może wynieść ok. 160 euro.
Tekst powstał dzięki pomocy Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej
Więcej w poradniku » Praca w Niemczech po 1 maja 2011:
Czytaj też:
Zobacz serwis
»
»
»
»
Zobacz też poradnik Praca w Niemczech
(pdf; 751KB) przygotowany przez ambasadę RP w Berlinie