Wprawdzie termin wydaje się odległy, ale baza funkcjonować będzie w Internecie i zanim ktoś się do niej wpisze, musi załatwić sporo formalności.
Taki obowiązek na wprowadzających zanieczyszczenia do powietrza nakłada [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=D45605731CC48DF1693C2ED4C5D0944F?id=321492]ustawa z 17 lipca 2009 r. o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji (DzU nr 130, poz. 1070 ze zm.)[/link].
[srodtytul]Najpierw rejestracja[/srodtytul]
Baza będzie istniała wyłącznie w Internecie. Duża grupa firm i innych podmiotów będzie musiała więc dokonać przed wypełnieniem pierwszego raportu dość skomplikowanej procedury rejestracji.
[ramka][b]Kogo to dotyczy[/b]
Ta podstawowa kwestia nie jest do końca jasna. Z informacji podanych na stronie internetowej KOBiZE wynika, że w pierwszej kolejności muszą się wpisać tam podmioty, które mają pozwolenie na wprowadzanie zanieczyszczeń do powietrza albo pozwolenie zintegrowane.
Natomiast z ustawy o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji wynika, że powinny to robić wszystkie podmioty wprowadzające zanieczyszczenia do powietrza, czyli także takie, które pozwolenia nie potrzebują a działają na podstawie zgłoszenia lub nawet bez niego.
Nie jest też jasne, czy raporty muszą składać właściciele firmowych pojazdów, którzy rozliczają się ze spalin wprowadzanych do powietrza. Pomocne w tej kwestii mogłoby okazać się rozporządzenie do art. 221 ust. 1a prawa ochrony środowiska, ale nie zostało jeszcze wydane.
O wyjaśnienia poprosiliśmy resort środowiska. Po ich otrzymaniu opublikujemy je.[/ramka]
Konto jest zakładane w krajowej bazie o emisjach gazów cieplarnianych i innych substancji. Prowadzi ją Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzana Emisjami (KOBiZE).
Wielu przedsiębiorstwom jedno konto nie wystarczy. [b]Zgodnie z informacjami zawartymi na stronie KOBiZE (www.krajowabaza.kobize.pl) formularz wniosku o utworzenie konta w krajowej bazie trzeba wypełnić dla każdego zakładu (każdej lokalizacji) odrębnie. Tak więc wiele firm będzie miało po kilka czy nawet kilkadziesiąt kont.[/b]
Wypełnione formularze trzeba przesłać drogą elektroniczną do KOBiZE, a następnie ten sam formularz złożyć w formie pisemnej wraz z wymaganymi załącznikami.
[srodtytul]Plik dokumentów[/srodtytul]
Zgodnie z projektem rozporządzenia w sprawie wzoru formularza raportu oraz sposobu jego wprowadzania do krajowej bazy o emisjach gazów cieplarnianych i innych substancji niezbędne będzie dołączenie pliku dokumentów, na których uzyskanie też potrzeba nieco czasu. Chodzi o:
- aktualny odpis z Krajowego Rejestru Sądowego nie starszy niż sprzed trzech miesięcy dla spółek prawa handlowego,
- zaświadczenie o wpisie do ewidencji gminnej – dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą,
- umowę spółki cywilnej – jeśli o taką chodzi,
- zaświadczenie potwierdzające nadanie numeru REGON lub, jeśli nie został nadany, zaświadczenie o wpisie do innego rejestru umożliwiającego weryfikację podmiotu.
[srodtytul]Dostęp do konta w 21 dni[/srodtytul]
Zgodnie z regulaminem KOBiZE dostęp do konta w krajowej bazie użytkownik dostanie w ciągu 21 dni roboczych od złożenia wniosku wraz z kompletem wymaganych dokumentów.
O tym przedsiębiorca zostanie powiadomiony na adres e-mailowy, który poda w zgłoszeniu. Krajowy ośrodek przekaże też tą drogą informacje o aktywacji konta oraz login i hasło.
Krajowy ośrodek przekaże na wskazany w formularzu adres e-mail informacje o aktywacji konta oraz login i hasło.
Do bazy mają trafić informacje o:
- wielkościach emisji gazów cieplarnianych i innych substancji wprowadzanych do powietrza przez podmioty korzystające ze środowiska;
- wielkościach produkcji oraz charakterystyce surowców i paliw towarzyszących emisjom;
- środkach technicznych mających na celu zapobieganie lub ograniczanie emisji;
- wielkościach emisji zredukowanej i której uniknięto w wyniku przedsięwzięć realizowanych przez podmioty korzystające ze środowiska oraz terminach osiągnięcia tych redukcji;
- planowanych terminach uruchomienia nowych przedsięwzięć oraz wielkości emisji gazów cieplarnianych i innych substancji wprowadzanych do powietrza.
[ramka][b]Czytaj więcej w serwisie [link=http://www.rp.pl/temat/84101.html]o sprawozdaniach[/link][/b][/ramka]