[b]Moi pracownicy wolne z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy odbierają w różnych dniach tygodnia. Słyszałam, że nowelizacja [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B5E347C50E4D2860978BAD3D891C7A48?n=1&id=76037&wid=337521]kodeksu pracy[/link] zakłada, że takie praktyki spowodują różne godziny robocze w jednej firmie. Czy to prawda?[/b]
Nowelizacja kodeksu pracy zmieniła zasady liczenia wymiaru czasu pracy. Do końca roku obniżaliśmy go z tytułu każdego święta przypadającego od poniedziałku do soboty. Od stycznia wyjątek będzie dotyczył świąt, które zgodnie z rozkładem czasu pracy występują tego samego dnia co dzień wolny z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy.
Te święta godzin roboczych nie obniżą. Tym samym pracy będzie więcej, a jej ilość może być różna dla poszczególnych grup pracowników. Tak wynika z nowego art. 130 § 2[sup]1[/sup] k.p. Nadużyciem prawa byłoby celowe ustalanie grafików w taki sposób, by wolne z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy wypadało zawsze w święto.
U czytelnika szósty, wolny dzień tygodnia jest od dawna ruchomy i ustalany na podstawie obiektywnych okoliczności. Kontynuowanie takiej praktyki będzie więc prawidłowe.
[i]Autorka jest prawnikiem w kancelarii Bartłomiej Raczkowski Kancelaria Prawa Pracy[/i]
[ramka][b]Czytaj [link=http://www.rp.pl/temat/571004.html]więcej o czasie pracy w 2011 roku[/link][/b][/ramka]