– Polska z 12 dniami wolnymi od pracy to już obecnie lider w Unii Europejskiej, gdzie średnia liczba świąt wynosi 9,6 dnia – argumentowali Pracodawcy RP, zanim Trzech Króli stało się dniem wolnym od pracy.

Tymczasem w instytucjach unijnych dni wolnych jest aż 18. Tak wynika z ogłoszonej ostatnio w dzienniku urzędowym Unii Europejskiej (2010/C 320/04) informacji Komisji Europejskiej, dotyczącej dni wolnych od pracy w instytucjach Unii Europejskiej w 2012 roku.

Unijni urzędnicy będą odpoczywać między innymi w Wielki Czwartek i w Wielki Piątek. Wolne będą mieli także w Dzień Wniebowstąpienia i dzień później, w Zielone Światki i w Dzień Zaduszny. Dniem wolnym od pracy jest także 9 maja – rocznica ogłoszenia deklaracji Roberta Schumana. Na liście świąt brakuje jednak Trzech Króli. Odpoczywanie w ten dzień nie jest jednak wyłącznie polską specyfiką. Wolne przysługuje między innymi w Niemczech, Grecji, Hiszpanii, Włoszech i w Austrii.

Ustawa ustanawiająca święto Trzech Króli dniem wolnym, wejdzie w życie 1 stycznia. Dzięki noweli polscy pracownicy nie będą jednak mniej pracować. Od nowego roku pracodawcy nie będą bowiem musieli udzielać drugiego, poza niedzielą, dnia wolnego z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy. Jeśli w taki dzień, najczęściej jest to sobota, wypadnie święto, firma nie zwróci pracownikom wolnego w innym terminie.

Przykładowo – na podstawie nowych przepisów w styczniu 2011 r. pracownicy powinni przepracować 160 godz. Tyle samo godzin przepracowaliby jednak także, gdyby święto Trzech Króli nie zostało ustanowione dniem wolnym. Firmy musiałyby im bowiem oddać dzień wolny w innym terminie za 1 stycznia – Nowy Rok przypada w sobotę.