Obecnie z faktoringu korzysta zaledwie 2 proc. z ponad 300 tys. przedsiębiorstw, dla których faktoring jest przeznaczony.
Powodem, dla którego przedsiębiorcy decydują się na korzystanie z faktoringu, jest chęć utrzymania płynności finansowej i zwiększenie bezpieczeństwa obrotu. Jest to instrument zapewniający jednocześnie zabezpieczenie należności oraz szybki dopływ gotówki. Ponadto jest narzędziem eliminującym zatory płatnicze. A przewaga konkurencyjna firmy korzystającej z faktoringu polega na tym, że może zaoferować swoim odbiorcom lepsze warunki współpracy m.in. poprzez wydłużenie terminu płatności.
Największą barierą rozwoju faktoringu w Polsce jest niski poziom świadomości wśród przedsiębiorców oraz wynikający z tego niski popyt na tego typu usługi. Dlatego zdaniem praktyków branży finansowej powinny być stale prowadzone działania edukacyjne wśród potencjalnych klientów. Istotną barierą jest niski poziom elektronizacji faktur w Polsce. Obecnie faktorzy najczęściej udzielają finansowania na podstawie kopii lub skanów faktur. Wprowadzenie faktury elektronicznej oznacza przejście na wyższy poziom bezpieczeństwa, ponieważ faktor ma możliwość ograniczenia ryzyka oszustwa. Działa bowiem, opierajając się na elektronicznym oryginale faktury.
Pewną barierą są także koszty, przede wszystkim wysokie odsetki dyskontowe, które zazwyczaj są wyższe niż w przypadku innego finansowania. Przedsiębiorcy nadal chętniej sięgają więc po kredyty obrotowe. Jednak w porównaniu z kredytem obrotowym faktoring w bilansie przedsiębiorstwa wywołuje zmiany jedynie po stronie aktywów. Natomiast korzystanie z kredytu obrotowego powoduje zmiany w bilansie przedsiębiorstwa po stronie pasywów i aktywów, w związku z tym pogarsza się wskaźnik rentowności. Następuje również pogorszenie współczynnika kapitałów obcych do kapitałów własnych, co może znacznie ograniczyć dalszą zdolność kredytową przedsiębiorcy.
Ograniczenie rozwoju faktoringu spowodowane zostało również przez zaostrzenie kryteriów udzielania zabezpieczeń dla transakcji faktoringowych przez towarzystwa ubezpieczeń. W okresie dekoniunktury ubezpieczyciele wycofali się z wielu kontraktów, podczas gdy instytucje faktoringowe chciałyby mieć ubezpieczony portfel.
Pomimo wskazanych barier faktoring staje się coraz częściej wybieranym przez przedsiębiorców sposobem finansowania działalności. Szansą jego dalszego rozwoju jest obserwowane ożywienie gospodarcze, ponieważ przedsiębiorstwa po okresie dekoniunktury szukają kapitału na finansowanie i rozwój. Rynek usług faktoringowych w Polsce ma bardzo duży potencjał rozwoju, o czym świadczy systematycznie rosnący popyt na tego typu usługi. Obroty 13 największych firm faktoringowych zrzeszonych w Polskim Związku Faktorów wzrosły w ciągu roku o ponad 40 proc. i wynosiły ponad 30 mld zł po trzech kwartałach tego roku. Według prognoz rozwój faktoringu utrzyma w ciągu najbliższych kilku lat dwucyfrowe tempo wzrostu.
[i]Mecenas Iwona Mirosz, ekspert Krajowej Izby Gospodarczej i szef praktyki bankowości i finansów w Bird & Bird Maciej Gawroński sp.k.[/i]