Wypowiedzenie oraz rozwiązanie umowy bez okresu wypowiedzenia podlegają kontroli sądowej. Aby tak się stało, sprawa musi trafić do sądu pracy we właściwym terminie.
Odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę wnosi się do sądu w ciągu siedmiu dni od dnia doręczenia pisma wypowiadającego. Jeśli zainteresowany żąda przywrócenia do pracy lub odszkodowania w razie rozwiązania umowy bez wypowiedzenia, to odwołanie powinien złożyć w ciągu 14 dni od daty doręczenia pisma o zwolnieniu.
Sprawa zostanie rozpoznana, jeśli odwołanie trafi najpóźniej ostatniego dnia do właściwego sądu. Termin ten będzie zachowany, jeżeli w tym czasie pozew zostanie nadany na poczcie.
Pozywający pracownik decyduje, do którego sądu skieruje sprawę. Może to być sąd właściwości ogólnej pozwanego, czyli ten, na terenie którego pracodawca ma siedzibę, albo sąd miejsca zamieszkania. Do wyboru jest jeszcze sąd, w którego okręgu praca jest, była lub miała być wykonywana. Adresatem powinien być wydział pracy sądu rejonowego.
Jeśli osoba skieruje pozew do niewłaściwego sądu, ten ma obowiązek przekazania go do sądu właściwego. Termin jest zachowany, gdy pracownik złoży w tym czasie pozew o odszkodowanie do sądu niewłaściwego ([b]wyrok Sądu Najwyższego z 28 lipca 1999 r., sygn. I PKN 167/99[/b]).
Gdy pracownik bez swojej winy nie wniesie odwołania w terminie, sąd na jego wniosek przywróci termin. Warunkiem jest jednak to, by wniosek o przywrócenie terminu trafił do sądu w ciągu siedmiu dni od ustania przyczyny, z powodu której pracownik nie odwołał się od wypowiedzenia.
Przyczyny spóźnienia mogą być różne. SN wiele razy wypowiadał się, które z nich uzasadniają przywrócenie terminu. W wyroku z [b]25 sierpnia 1998 r.[/b] uznał, że choroba może stanowić okoliczność wyłączającą winę pracownika w uchybieniu terminowi ([b]sygn. I PKN 270/98[/b]). Z kolei w wyroku z 4 grudnia 1998 r. stwierdził, że odmowa podjęcia przesyłki zawierającej oświadczenia pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę nie stanowi podstawy do przywrócenia uchybionego terminu ([b]sygn. I PKN 491/98)[/b].