Taki obowiązek wprowadzają wchodzące dziś w życie nowe przepisy ministra finansów. Chodzi o znowelizowane rozporządzenie z 5 sierpnia 2010 r. w sprawie zakresu i szczegółowych zasad wyznaczania całkowitego wymogu kapitałowego, w tym wymogów kapitałowych dla domów maklerskich, oraz określenia maksymalnej wysokości kredytów, pożyczek i wyemitowanych dłużnych papierów wartościowych w stosunku do kapitałów (DzU nr 163, poz. 1100).

Nowe regulacje wprowadzają do polskiego prawa dwie dyrektywy unijne, obie z 14 czerwca 2006 r., ważne dla działalności domów maklerskich. Chodzi o dyrektywę 2006/49/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie adekwatności kapitałowej firm inwestycyjnych i instytucji kredytowych oraz dyrektywę 2006/48/WE w sprawie podejmowania i prowadzenia działalności przez instytucje kredytowe.

Zmienione przepisy dotyczą pomniejszania funduszy własnych domu maklerskiego o akcje uprzywilejowane w zakresie dywidendy oraz sposobu obliczania wysokości wymogu kapitałowego z tytułu ryzyka operacyjnego metodą podstawowego wskaźnika i wymogu kapitałowego z tytułu kosztów stałych.

Mianowicie minister finansów wprowadził obowiązek pomniejszania kapitałów podstawowych, obliczanych podczas ustalania poziomu kapitałów nadzorowanych, o akcje nieme (o których mowa w art. 353 § 3 kodeksu spółek handlowych) uprzywilejowane co do dywidendy.

Druga zmiana wprowadza elastyczne rozwiązanie, które pozwoli firmom na oddanie ekonomicznej treści transakcji, i to zarówno przy obliczaniu wymogów kapitałowych z tytułu kosztów stałych, jak i z tytułu ryzyka operacyjnego (przy rozliczaniu pozostałych przychodów operacyjnych).