[b]Czy fundusze europejskie dla przedsiębiorców już się kończą? [/b]

I tak, i nie. Rzeczywiście w programach regionalnych i krajowych są działania cieszące się tak wielkim powodzeniem, że zarezerwowane na nie środki zostały już zakontraktowane. Warto jednak pamiętać, że programy te składają się z wielu działań.

Jeżeli z jednego z nich nie udało się pozyskać dotacji, można się zapoznać z innymi i tam szukać swojej szansy.

[srodtytul]Z kredytem technologicznym...[/srodtytul]

Szansę na realizację innowacyjnych projektów wciąż mają mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa. Wszystko za sprawą specjalnego kredytu technologicznego.

Współfinansuje on projekty polegające na wdrożeniu własnej lub nabytej nowej technologii i rozpoczęciu sprzedaży produktów, procesów lub usług będących tego następstwem. Wsparcie udzielane jest na podstawie [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=5E846C06EDADF7273B99F67697CF8B7F?id=276062]ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (DzU z 2008 r. nr 116, poz. 730 ze zm.)[/link].

Na czym polega pomoc? W uproszczeniu na tym, że firma zaciąga w jednym z banków komercyjnych współpracujących z Bankiem Gospodarstwa Krajowego kredyt na wdrożenie nowej technologii. Jednocześnie z ubieganiem się o taki kredyt składa wniosek o przyznanie premii technologicznej do BGK.

Po przeprowadzeniu inwestycji i rozpoczęciu sprzedaży nowych (zmodernizowanych) produktów lub usług BGK wypłaca premię, która służy częściowej spłacie zaciągniętego kredytu. W ten sposób zmniejszane są zobowiązania przedsiębiorcy wobec banku kredytującego.

Wielkość pomocy (premii technologicznej) zależy od kilku czynników, w tym statusu przedsiębiorcy (mikro-, mały, średni), miejsca realizacji inwestycji oraz wartości uzyskanej ze sprzedaży towarów lub usług będących wynikiem inwestycji technologicznej. Istotne dla tego wsparcia jest pojęcie „nowa technologia”. Tylko na wdrożenie takiej kredyt technologiczny może zostać przyznany.

Przypomnijmy zatem, że nowa technologia na potrzeby tego programu to technologia w postaci prawa własności przemysłowej lub usługi badawczo-rozwojowej, która umożliwia wytwarzanie nowych lub znacząco ulepszonych towarów, procesów lub usług i nie jest stosowana na świecie dłużej niż pięć lat. Więcej o tej formie wsparcia można się dowiedzieć poprzez strony internetowe Banku Gospodarstwa Krajowego (www.bgk.com.pl).

[srodtytul]... i patentem w kieszeni[/srodtytul]

Wciąż zbyt mało polskich przedsiębiorców pamięta o zapewnieniu ochrony własności przemysłowej. A to właśnie marka, wiedza, umiejętności, a przede wszystkim wynalazki decydują o przewadze konkurencyjnej. Także w tym zakresie fundusze europejskie mogą przyjść firmie z pomocą.

W programie „Innowacyjna gospodarka” jest działanie 5.4.1 „Wsparcie na uzyskanie/realizację ochrony własności przemysłowej”. Jego celem jest poprawa efektywności funkcjonowania rynku innowacji i przepływu rozwiązań innowacyjnych poprzez upowszechnianie stosowania prawa własności intelektualnej, w szczególności uzyskiwanie ochrony własności przemysłowej.

Dzięki temu działaniu przedsiębiorcy mogą liczyć na pokrycie części kosztów uzyskania takiej ochrony. Istotne jest to, że zgłoszenie nie może obejmować wyłącznie terytorium Polski. Innymi słowy, nie można liczyć na dofinansowanie zgłoszenia wynalazku, wzoru użytkowego lub przemysłowego do Urzędu Patentowego w celu uzyskania ochrony wyłącznie na terenie Polski.

Oczywiście możliwe jest objęcie taką ochroną także terytorium naszego kraju, ale pod warunkiem wykorzystania trybu zgłoszenia międzynarodowego, w ramach którego terytorium RP nie jest jedynym obszarem wnioskowanej ochrony.

[b]Takie wsparcie może obejmować koszty:[/b]

- przygotowania zgłoszenia wynalazku/wzoru przez zawodowego pełnomocnika, który zgodnie z przepisami obowiązującymi w danym kraju jest uprawniony do występowania przed właściwym organem ochrony własności przemysłowej,

- zgłoszenia ochrony do właściwego organu w celu uzyskania ochrony przyznawanej przez krajowe, regionalne lub międzynarodowe organy oraz koszty prowadzenia postępowania przed takim organem.

Ponadto działanie to przewiduje także możliwość dofinansowania prowadzenia postępowań w zakresie unieważnienia patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy albo prawa z rejestracji lub stwierdzenia wygaśnięcia takich praw.

Wnioski o dofinansowanie takich projektów przyjmuje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, która pełni rolę tzw. instytucji wdrażającej. Dlatego na stronie [link=http://www.parp.gov.pl/index/main/]www.parp.gov.pl[/link] można znaleźć informacje o terminach naboru takich wniosków.

[b]Czytaj również:[/b]

[b] - [link=http://www.rp.pl/artykul/535028.html]Dzięki powiązaniom sieciowym koszty rozkładają się na wielu przedsiębiorców [/link]

- [link=http://www.rp.pl/artykul/56487,535044-Przy-redukcji-etatow-wystap-o-pomoc-dla-zalogi.html]Przy redukcji etatów wystąp o pomoc dla załogi[/link]

- [link=http://www.rp.pl/artykul/56488,535046-Dotacje-unijne-na-promocje-zagraniczna-.html]Dotacje unijne na promocje zagraniczną[/link]

- [link=http://www.rp.pl/artykul/248756,535062-Dotacje-unijne-na-tereny-pod-inwestycje.html]Dotacje unijne na tereny pod inwestycje[/link]

- [link=http://www.rp.pl/artykul/56488,535051-Dofinasowanie-na-wybrany-targ.html]Dofinansowanie na wybrany targ[/link]

- [link=http://www.rp.pl/artykul/56488,535143-Warunki-dofinansowania-w-programie-promocji.html]Warunki dofinansowania w programie promocji[/link]

- [link=http://www.rp.pl/artykul/56488,535152-Do-kogo-po-dotacje-w-programie-promocji.html]Do kogo po dotację w programie promocji[/link]

- [link=http://www.rp.pl/artykul/56488,535154-Kiedy-wydatki-objete-sa-programem-promocji.html]Kiedy wydatki objęte są programem promocji[/link]

- [link=http://www.rp.pl/artykul/56488,535157-Dotacje-na-udzial-w-targach-dla-wszystkich-firm.html]Dotacje na udział w targach dla wszystkich firm [/link][/b]