Konkursy są realizacją tzw. ósmego priorytetu programu „Kapitał ludzki”. Pierwszy z nich dotyczy działania 8.1.2 „Wsparcie procesów adaptacyjnych i modernizacyjnych w regionie”, drugi działania 8.2.1 „Wsparcie dla współpracy sfery nauki i przedsiębiorstw”.

Od połowy sierpnia dofinansują one różne projekty. W pierwszym oferowana jest pomoc m.in. na:

- tworzenie partnerstw lokalnych (przedsiębiorstwa, organizacje pracodawców, związki zawodowe, jednostki samorządu terytorialnego, urzędy pracy),

- wsparcie dla osób zwalnianych, przewidzianych do zwolnienia lub zagrożonych zwolnieniem (m.in. szkolenia, poradnictwo zawodowe i psychologiczne, pomoc w zmianie miejsca pracy, pomoc w znalezieniu nowej pracy, staże, praktyki zawodowe, subsydiowane zatrudnienie), wsparcie dla osób zamierzających rozpocząć działalność gospodarczą poprzez doradztwo, przyznanie środków finansowych, tzw. wsparcie pomostowe.

Szczególnie tym drugim rodzajem wsparcia powinni zainteresować się menedżerowie firm przechodzących restrukturyzację (modernizację, adaptację). To szansa na udzielenie pomocy tym pracownikom, z którymi pracodawca musi się rozstać bez angażowania swoich pieniędzy.

Jeśli przy korzystaniu ze środków unijnych regułą jest wniesienie wkładu własnego, to przy działaniu 8.1.2 nie zawsze tak będzie. Dlatego że w ogóle może tu nie wystąpić pomoc publiczna. Innymi słowy firmie wolno ubiegać się o dotację i realizację projektu w całości finansowanego ze środków europejskich.

Z kolei działanie 8.2.1 oferuje dotacje na organizację m.in.

- staży i szkoleń dla pracowników przedsiębiorstw w jednostkach naukowych i pracowników naukowych w firmach,

- tymczasowego zatrudnienia tzw. wysoko wykwalifikowanych pracowników w małych i średnich firmach,

- kampanii promujących idee przedsiębiorczości akademickiej,

- szkoleń i doradztwa dla pracowników naukowych, doktorantów, studentów zamierzających rozpocząć własną działalność,

- sieci współpracy i wymiany informacji między przedsiębiorstwami i naukowcami (m.in. organizacja kampanii informacyjnych),

- programów stypendiów naukowych.

Oba konkursy mają charakter otwarty, czyli wnioski będą przyjmowane do wyczerpania limitu dostępnych pieniędzy. A tych jest łącznie 20 mln zł, po równo na każdy.

[ramka][b]Gdzie po informacje[/b]

Więcej informacji o tych naborach, w tym dokumentację konkursową, zainteresowani uzyskają na stronie [link=http://www.pokl.wup-krakow.pl]www.pokl.wup-krakow.pl[/link].

Wnioski o dofinansowanie należy składać w siedzibie:

- Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie, pl. Na Stawach 1, 30-107 Kraków,

- Zespołu Zamiejscowego WUP Kraków w Tarnowie, al. Solidarności 5-9, 33-100 Tarnów,

- Zespołu Zamiejscowego WUP Kraków w Nowym Sączu, ul. Węgierska 146, 33-300 Nowy Sącz. [/ramka]