Dużo zależy od rodzaju dochodzonej należności. Jak wynika bowiem z [b]interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach z 11 lutego 2009 r. (IBPBI/2/423-145/09/PP)[/b], „dochodzenie należności związanych z lokalami mieszkalnymi (np. opłat, czynszów, odsetek za zwłokę) mieści się w pojęciu gospodarki zasobami mieszkaniowymi.

Wydatki ponoszone w tym celu przez spółdzielnię, tj. koszty zastępstwa procesowego, stanowią koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Wynagrodzenie z tytułu zastępstwa procesowego wypłacane radcy prawnemu zatrudnionemu w spółdzielni na umowę o pracę jest więc kosztem windykacji mającym wpływ na koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi”.

Inaczej będzie jednak, gdy dochodzone są inne należności, niezwiązane z zasobami mieszkaniowymi. One nie będą się mieścić w pojęciu gospodarki zasobami mieszkaniowymi. „Wydatki ponoszone w celu dochodzenia tych należności (niezwiązanych z zasobami mieszkaniowymi) nie mogą być zaliczone do kosztów mających wpływ na koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi” – czytamy w interpretacji izby skarbowej.

Skąd to rozróżnienie?

Wyjaśnia to treść art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o CIT. Zgodnie z nim wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi – w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Istotny dla zwolnienia z podatku jest więc nie tylko cel, na jaki ma być przeznaczony dochód (związany z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych), ale również źródło pochodzenia tego dochodu.

[i]Podstawa prawna:

– [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3EC0892953EAF58605FEE453B6E7CBF6?id=115893]ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. DzU z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.)[/link].[/i]