[b]8 lipca 2010 r. rząd przyjął założenia do zupełnie nowej ustawy o odpadach.[/b] Zmiany wynikają z wdrożenia przepisów unijnych i zmieniają sporo schematów, do których przyzwyczaili się przedsiębiorcy.
Wprowadzone zostaną nowe definicje. Jednoznacznie określone bioodpady. Chodzi o ogrodowe i parkowe resztki, a także spożywcze i kuchenne z naszych domów, restauracji, stołówek i handlu detalicznego i porównywalne odpady z zakładów przetwórstwa spożywczego. Regulacje zachęcają do selektywnego ich zbierania. Preferują kompostowanie oraz wytwarzanie z nich materiałów bezpiecznych dla środowiska.
Pojawia się też określenie pośrednika (inaczej brokera) w obrocie odpadami. Chodzi o podmiot, który organizuje przetwarzanie odpadów w imieniu innych. [b]Poza brokerem będziemy mieli do czynienia ze śmieciowym dilerem, czyli sprzedawcą, który nabywa i zbywa śmieci we własnym imieniu.[/b]
Ustawa przewiduje ułatwienia dla gmin i mniejszych przedsiębiorców. Ci ostatni nie będą już musieli występować o decyzje zatwierdzające programy gospodarki odpadami ani przedkładać takich informacji, ale nadal będą obowiązywać pozwolenia.
Gminy zaś mają być zwolnione w przyszłości ze sporządzania planów gospodarki odpadami. Ich jakość, jeżeli w ogóle powstawały, pozostawiała często wiele do życzenia. Będą nadal plany wojewódzkie i krajowy.
Jaśniej zostały określone zwolnienia z obowiązku uzyskania zezwoleń na zbieranie lub przetwarzanie odpadów. Będzie tak przy m.in. nieprofesjonalnych zbiórkach np. leków i opakowań przez apteki, przyjmowaniu zużytych sprzętów czy baterii w sklepach, prowadzeniu zbiórek przez szkoły, urzędy i instytucje. Ułatwi to odzysk wykorzystanych baterii, starych telefonów, puszek czy pudełek.
Firmy zajmujące się tzw. odpadami konsumpcyjnymi (opakowania, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, baterie i akumulatory, wraki pojazdów, oleje przepracowane) zarejestrują się w jednej bazie – danych o produktach, opakowaniach i gospodarce odpadami. Ma ona ruszyć za dwa lata.
Kolejna nowość to uznanie za działalność regulowaną (w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej) przedsiębiorców prowadzących recykling i odzysk oraz eksport odpadów opakowaniowych. Kontrowersje mogą budzić rozstrzygnięcia dotyczące wyjątkowo niebezpiecznych śmieci, np. kwestie związane z technologiami unieszkodliwiania odpadów medycznych pozostawiono do rozstrzygnięcia w rozporządzeniu.
Zgodnie z unijnym terminarzem większość przepisów powinna zacząć obowiązywać od 12 grudnia 2010 r.