W województwie podkarpackim rozpoczął się kolejny nabór wniosków od chętnych na pozyskanie środków z Europejskiego Funduszu Społecznego. Tym razem instytucja organizująca konkurs czeka na zgłoszenia projektów szkoleniowych oraz związanych z zakupem usług doradczych.

Z dotacji na szkolenia mogą korzystać wszystkie firmy, które wykażą, że jest to niezbędne do dalszego rozwoju przedsiębiorstwa, wynika i przyczynia się do realizacji strategii jego rozwoju oraz odpowiada rzeczywistym potrzebom.

Takie uzasadnienie jest konieczne, ponieważ wszystkie wnioski o dofinansowanie podlegają ocenie. Im lepszy projekt, tym więcej punktów uzyskuje. A ich liczba decyduje o szansach na uzyskanie unijnego grantu.

Z kolei dotacje na usługi są zarezerwowane wyłącznie dla firm należących do sektora małych i średnich przedsiębiorstw (zatrudniających mniej niż 250 pracowników i charakteryzujących się rocznym obrotem poniżej 50 mln euro lub całkowitym bilansem rocznym do 43 mln euro).

Na dofinansowanie mogą liczyć trzy typy projektów:

- [b]ogólne i specjalistyczne szkolenia oraz doradztwo związane ze szkoleniami dla kadr zarządzających i pracowników przedsiębiorstw[/b] w zakresie m.in. zarządzania, identyfikacji potrzeb w zakresie kwalifikacji pracowników, organizacji pracy, zarządzania bhp, elastycznych form pracy, wdrażania technologii produkcyjnych przyjaznych środowisku, wykorzystania w prowadzonej działalności technologii informacyjnych i komunikacyjnych,

- [b]doradztwo dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw[/b], w tym dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, w szczególności w zakresie ekonomii, finansów, zarządzania zasobami ludzkimi lub rachunkowości (z wyłączeniem doradztwa związanego z procesami inwestycyjnymi),

- [b]szkolenia, kursy i poradnictwo zawodowe[/b] (jako działanie uzupełniające do szkoleń i kursów) skierowane do dorosłych osób pracujących, które z własnej inicjatywy są zainteresowane nabyciem nowych, uzupełnianiem lub podwyższaniem kwalifikacji i umiejętności (poza godzinami pracy), w szczególności dla osób zatrudnionych o niskich lub zdezaktualizowanych kwalifikacjach (z wyłączeniem kształcenia ustawicznego w formach szkolnych realizowanego w szkołach dla dorosłych).

[ramka][b]Dokąd z wnioskami [/b]

Dotacje w zależności od wielkości firmy i rodzaju realizowanego projektu (np. tego, czy szkolenie ma charakter ogólny, czy specjalistyczny) mogą kształtować się na poziomie od 25 do nawet 80 proc.

Wnioski o dofinansowanie można składać do 31 maja w siedzibie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie, ul. Lisa Kuli 20, 35-025 Rzeszów, kancelaria WUP, pokój nr 1, i w oddziałach zamiejscowych WUP w:

- Krośnie, ul. Lewakowskiego 27B, 38-400 Krosno, pokój nr 31,

- Przemyślu, ul. Katedralna 5, 37-700 Przemyśl, pokój nr 4,

- Tarnobrzegu, pl. Bartosza Głowackiego 34, 39-400 Tarnobrzeg, pokój nr 7.

Szczegółowe informacje o konkursie, w tym jego regulamin, zostały opublikowane na stronie [link=http://www.pokl.wup-rzeszow.pl./]www.pokl.wup-rzeszow.pl[/link]. [/ramka]