Banki spółdzielcze oferują firmom rachunki ze wszystkimi podstawowymi usługami. Można z nich zlecać przelewy, także przez telefon i Internet, bo wiele banków umożliwia zdalny dostęp.

Koszt korzystania z rachunku waha się od 0 do 100 zł miesięcznie. W przeciwieństwie do banków komercyjnych większość spółdzielczych pobiera opłatę za otwarcie konta. Oprocentowanie kont firmowych wynosi od 0 do 3 proc. w skali roku.

Banki spółdzielcze oferują rachunki bieżące, terminowe i powiernicze w złotych, euro oraz dolarach. Niektóre proponują kilka pakietów do wyboru, w tym pakiety dla nowych firm.

[b] [link=http://grafik.rp.pl/grafika2/481606]Zobacz zestawienie rachunków, lokat i kredytów dla firm[/link][/b]

Na przykład Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Łodzi ma w ofercie Pakiet Młodego Przedsiębiorcy. Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie dłużej niż trzy lata zwolnione są z opłat za prowadzenie rachunku, a także z części prowizji przy ewentualnym kredycie.

Bank Spółdzielczy w Białej Rawskiej oferuje Internet Banking umożliwiający całodobowy dostęp do rachunku. Przelewy mogą być podpisywane za pomocą karty kryptograficznej.

W Krakowskim Banku Spółdzielczym działa system bankowości internetowej KBS24. Dzięki niemu przez 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu klient ma dostęp do informacji o saldzie i historii rachunków. Może też zlecać przelewy, zakładać lokaty internetowe, składać i modyfikować zlecenia z odroczonym terminem płatności, drukować potwierdzenia wykonanych transakcji oraz stan rachunków. Za tę usługę bank pobiera od 0 do 50 zł miesięcznie.

W wielu bankach możliwe jest zlecanie przekazów pieniężnych za granicę we wszystkich walutach wymienialnych.

Lokaty terminowe mogą być zakładane na różne terminy. Firmy często korzystają z lokat jednodniowych (overnight). Po zakończeniu dnia roboczego na lokaty takie są przenoszone wolne środki, które wracają na rachunek wraz z odsetkami następnego dnia roboczego. W ofertach można też znaleźć między innymi lokaty progresywne, dynamiczne czy polisy ubezpieczeniowe. Oprocentowanie wkładów jest mniej więcej takie samo jak w bankach komercyjnych.

Banki spółdzielcze mają dość rozbudowaną ofertę kredytową. Proponują przedsiębiorstwom różne produkty, od kredytów w rachunku po inwestycyjne. Wiele z nich udostępnia kredyty preferencyjne (np. termomodernizacyjny, z dopłatami Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa).

Wiele małych banków specjalizuje się w obsłudze gospodarstw rolnych. Oferują im różne kredyty, np. na zakup nawozów.

Banki spółdzielcze włączyły się też w finansowanie projektów realizowanych przy wsparciu Unii Europejskiej. Niektóre zajmują się również doradztwem w tym zakresie.

Oprocentowanie kredytów zaczyna się od 6 proc. w skali roku. Prowizje są bardzo zróżnicowane, wahają się od 0,1 do nawet 5 proc. wysokości zadłużenia.

Do kont wydawane są karty płatnicze. Istnieje możliwość wynajęcia skrytki sejfowej czy skorzystania ze skarbca nocnego.

W bankach spółdzielczych można także ubezpieczyć dom, kredyt, wykupić polisę na życie, skorzystać z usług leasingowych i faktoringowych, wykupić jednostki funduszy inwestycyjnych.

[ramka][b]Podstawowe zasady działania[/b]

- Funkcjonowanie banków spółdzielczych regulują trzy ustawy: [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=A11CD78C42BD0EE0B42D5DC8F1587969?id=165971]prawo bankowe[/link], [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=5166216E483F6B077C6000922C48A2A2?id=171204]prawo spółdzielcze[/link] oraz [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=53879ECB583B0289CDAE586C1A4EED47?id=133394]ustawa o funkcjonowaniu banków spółdzielczych i ich zrzeszeń[/link].

- Obecnie w Polsce działają trzy zrzeszenia banków spółdzielczych: Bank Polskiej Spółdzielczości, Spółdzielcza Grupa Bankowa, Mazowiecki Bank Regionalny.

- Jeden bank spółdzielczy, Krakowski Bank Spółdzielczy, działa niezależnie.

- Zgodnie z ustawą bank spółdzielczy może prowadzić działalność na terenie powiatu, w którym znajduje się jego siedziba, oraz w powiatach, w których w dniu wejścia w życie ustawy znajdowały się jego placówki.

- Zakres działalności zależy także od wysokości funduszy własnych banku.

Jeśli są one wyższe niż równowartość 1 mln euro, lecz niższe niż 5 mln euro, bank może działać na terenie województwa, w którym znajduje się jego siedziba, oraz w powiatach, w których znajdują się jego placówki. Natomiast jeśli fundusze są równe lub wyższe niż równowartość 5 mln euro, działalność może być prowadzona na obszarze całego kraju.

- Jeśli fundusze własne zmniejszyły się poniżej równowartości 1 mln euro, bank jest zobowiązany niezwłocznie powiadomić o tym Komisję Nadzoru Finansowego, która może ograniczyć zakres jego działalności. [/ramka]

[ramka][b]Co mogą robić[/b]

Banki spółdzielcze, po uzyskaniu zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego, mogą wykonywać następujące czynności bankowe:

- przyjmowanie wkładów płatnych na żądanie lub z nadejściem oznaczonego terminu oraz prowadzenie rachunków tych wkładów,

- prowadzenie innych rachunków bankowych,

- udzielanie pożyczek i kredytów, w tym konsumenckich,

- udzielanie i potwierdzanie gwarancji bankowych,

- przeprowadzanie bankowych rozliczeń pieniężnych,

- operacje czekowe i wekslowe,

- wydawanie kart płatniczych oraz wykonywanie operacji przy ich użyciu,

- nabywanie i zbywanie wierzytelności pieniężnych,

- przechowywanie przedmiotów i papierów wartościowych oraz udostępnianie skrytek sejfowych,

- udzielanie i potwierdzanie poręczeń,

- wykonywanie innych czynności bankowych w imieniu i na rzecz banku zrzeszającego.[/ramka]