Zgodnie z przyjętym harmonogramem naboru wniosków najbliższy konkurs dla mikrofirm regionu pomorskiego ma się rozpocząć w lutym. W ramach działania 1.1.1 „Mikroprzedsiębiorstwa” wspierane finansowo są przedsięwzięcia przyczyniające się do zwiększenia zdolności inwestycyjnych najmniejszych firm oraz związane z ich dostosowaniem do standardów oraz norm krajowych i europejskich.

Warto zaznaczyć, że wsparcie będzie kierowane przede wszystkim na projekty przyczyniające się do zwiększenia zatrudnienia. Wszystkie przedsięwzięcia powinny spełniać kryterium bezpieczeństwa środowiskowego.

Ponadto preferowane będą projekty zlokalizowane poza Trójmiastem, w szczególności na obszarach słabych strukturalnie (cechujących się wyższym poziomem bezrobocia, mniejszą liczbą firm przypadających na mieszkańców).

[srodtytul]Tylko mikro[/srodtytul]

Zgodnie z nazwą działania o dotację mają się prawo starać wyłącznie najmniejsze firmy, czyli mikroprzedsiębiorcy. Są to firmy charakteryzujące się tym, że zatrudnienie w nich nie przekracza dziewięciu osób, a obrót lub całkowity bilans roczny nie są większe niż 2 mln euro. Natomiast nie ma znaczenia, jak długo firma działa na rynku (w niektórych województwach takie kryterium obowiązuje).

Teoretycznie zatem o dotację mogą się starać zarówno firmy działające jeden dzień, jak i te, które mają długą historię. Głównym celem tego działania jest wsparcie powstawania i rozwoju mikroprzedsiębiorstw.

W związku z tym wszystkie projekty przyczyniające się do poprawy ich funkcjonowania, zwiększenia konkurencyjności, wprowadzenia nowych produktów lub usług mają szansę na unijne pieniądze. Zgodnie z zapisami programu regionalnego do wsparcia kwalifikują się następujące typy projektów:

- budowa, rozbudowa lub rozszerzenie zakresu działalności przedsiębiorstwa,

- realizacja zasadniczych zmian w procesie produkcji lub zmiana sposobu świadczenia usług,

- unowocześnienie składników majątku trwałego niezbędnego do prowadzenia i rozwoju działalności gospodarczej,

- racjonalizacja logistyki sprzedaży towarów lub usług,

- budowa, rozbudowa lub modernizacja instalacji i urządzeń sprzyjających oszczędności surowców i energii oraz ograniczeniu emisji szkodliwych substancji do środowiska,

- informatyzacja, w tym np. wprowadzenie systemów zarządzania przedsiębiorstwem,

- dostosowanie firmy do standardów i norm krajowych oraz europejskich (w tym certyfikacja wyrobów lub usług).

Istnieje zatem wiele możliwości rozwoju.

[ramka][b]Przykład[/b]

Za kwalifikowany może być uznany projekt rozbudowy rodzinnego pensjonatu przyczyniający się do poszerzenia oferty o nowe usługi (budowa sauny, centrum spa, wprowadzenie masaży, wypożyczalni sprzętu sportowego itp.).

Prywatne przedszkole ma prawo pomyśleć o rozbudowie pomieszczeń lub adaptacji przyległego terenu. Firma budowlana ma szansę zainwestować w sprzęt, dzięki któremu rozszerzy działalność poprzez przyjmowanie odpadów budowlanych (gruzu) i poddawanie ich recyklingowi (projekt wykaże jednocześnie pozytywny wpływ na środowisko).

A może innym pomysłem na rozwój takiego przedsiębiorstwa będzie zakup maszyn umożliwiających bezwykopowe układanie podziemnych rurociągów lub kabli? Innym przykładem może być zakup nowoczesnego sprzętu do kliniki stomatologicznej, który pozwoli wykonywać dodatkowe usługi (implanty, wybielanie, diagnostyka pod kątem wykrywania raka jamy ustnej itp.)

Może pojawi się przy tym szansa zatrudnienia dodatkowego stomatologa lub pracownika laboratorium – przypomnijmy, że zwiększanie zatrudnienia jest ważnym kryterium oceny wniosków). Dla agencji reklamowej rozszerzeniem działalności może być wprowadzenie usługi projektowania i wykonywania wielkoformatowych reklam zewnętrznych.[/ramka]

[srodtytul]Pomoc de minimis[/srodtytul]

[b]Dotacja z tego działania może stanowić 60 proc. tzw. kwalifikowanych kosztów projektu.[/b]

Ponieważ w tym wypadku pomoc jest udzielana na podstawie tzw. reguł de minimis (reguluje je [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=241199]rozporządzenie ministra rozwoju regionalnego w sprawie udzielania pomocy de minimis w ramach regionalnych programów operacyjnych, DzU z 2007 r. nr 185, poz. 1317[/link]), [b]maksymalna dotacja nie ma prawa przekroczyć równowartości 200 tys. euro.[/b] Tyle wynosi bowiem limit takiej pomocy w całej Unii Europejskiej.

Innymi słowy, [b]aby dotacja stanowiła rzeczywiście 60 proc., wartość wydatków kwalifikowanych inwestycji nie powinna przekroczyć 333 tys. euro (ok. 1,350 mln zł)[/b].

Nie oznacza to oczywiście, że nie wolno tego progu przekroczyć, lecz tylko tyle, że procentowo dotacja będzie wtedy odpowiednio niższa.

Przykładowo firma budowlana na zakup nowoczesnej maszyny do kruszenia betonu musi wydać 750 tys. euro. Ponieważ maksymalna dotacja to 200 tys. euro, będzie ona stanowiła ok. 26 proc. Innymi słowy, firma nie będzie miała prawa ubiegać się o zwrot 60 proc. poniesionych wydatków.

[srodtytul]Instytucja wdrażająca[/srodtytul]

Za organizację naboru wniosków dla przedsiębiorców odpowiada Agencja Rozwoju Pomorza. Pełni ona rolę tzw. instytucji pośredniczącej. Dlatego to na jej stronie należy szukać oficjalnej informacji o konkursie.

Gdy zostanie ogłoszony, należy się bezwzględnie zapoznać z regulaminem. Będzie on precyzował warunki i terminy składania dokumentów aplikacyjnych. Informacje te zostaną opublikowane na stronie www.arp.gda.pl.

[ramka][b]Gdy brakuje pieniędzy[/b]

Po podpisaniu umowy o dofinansowanie firma ma możliwość pozyskania zaliczki na finansowanie realizacji projektu. Zaliczki są udzielane wyłącznie na pokrycie kosztów części inwestycyjnej projektu (prace budowlane, zakup maszyn, urządzeń itp.).

O zaliczki wolno wnioskować w każdym roku realizacji projektu (jeśli oczywiście inwestycja jest rozłożona na dłuższy czas), natomiast jej maksymalna wysokość to 30 proc. całości dofinansowania. Pozostała część wsparcia jest w takiej sytuacji wypłacana w formie refundacji poniesionych wydatków. [/ramka]

[ramka][b]Jak oceniane są projekty[/b]

Do kryteriów strategicznych należy m.in. ukierunkowanie projektu. W praktyce oznacza to, że weryfikacji i ocenie podlegają takie czynniki, jak:

- lokalizacja inwestycji w Trójmieście, poza Trójmiastem lub na obszarach słabych strukturalnie,

- wpływ projektu na poszerzenie oferty produktowej i usługowej w regionie,

- zastosowanie rozwiązań w sferze ochrony i poprawy jakości środowiska przyrodniczego w zakresie oszczędności surowców, energii i ograniczenia emisji szkodliwych substancji do środowiska,

- wpływ projektu na zwiększenie zatrudnienia,

- wpływ projektu na aktywność eksportową firmy.

Łącznie w ramach tego kryterium firma może uzyskać aż 55 pkt.[/ramka]