Ministerstwo Gospodarki chce w ten sposób wprowadzić zachęty dla inwestorów. Przygotowało projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie udzielania pomocy finansowej dla inwestycji o dużym znaczeniu dla gospodarki.
Do tej pory przedsiębiorca, który chciał się ubiegać o dotację z tzw. działania 4.5 programu operacyjnego „Innowacyjna gospodarka” na sfinansowanie poważnej inwestycji, musiał utworzyć co najmniej 200 nowych miejsc pracy. Jak pokazała praktyka, tak duża liczba odstraszała wielu potencjalnych inwestorów. Nie bez wpływu pozostał też kryzys. Z tego powodu środki zarezerwowane na tego typu przedsięwzięcia pozostają w dużym stopniu niewykorzystane. Przyczynił się do tego także niski poziom dofinansowania inwestycji. Mianowicie obecnie przedsiębiorcy mają prawo do refundacji jedynie 25 proc. wydatków. Tutaj też MG szykuje zmiany i planuje zwiększyć refundację do 30 proc.
Projekt wprowadza też dodatkowe zmiany, które mają m.in. pomóc w interpretacji obecnych przepisów. Przykładowo w nowelizacji znajduje się wyraźny zapis, że przedsiębiorca może się ubiegać o wsparcie tylko jednego rodzaju kosztów: inwestycji lub zatrudnienia. Do tej pory budziło to wątpliwości. Doprecyzowano też definicję nowych miejsc pracy. Muszą to być stanowiska nowe na rynku pracy (w gospodarce). Dlatego wykluczone jest połączenie lub sprzedaż przedsiębiorstwa, w wyniku czego zadeklarowano by wprawdzie utworzenie miejsc pracy w nowej firmie, ale w praktyce wiązałoby się to z likwidacją stanowisk w innej.
Dodatkowe zachęty zostały skierowane do firm tworzących tzw. centra usług. Zgodnie z obecnymi przepisami powinny być one dedykowane innym przedsiębiorcom. [b]Nowelizacja zakłada, że będą mogły zostać nastawione także na potrzeby jednostek samorządu terytorialnego lub podmiotów publicznych (np. uczelni). [/b] Przedsiębiorcy będą też mogli uzyskać pomoc finansową na pokrycie wysokich kosztów zabezpieczenia należytego wykonania zobowiązań wynikających z umowy o dofinansowanie. Takiego zabezpieczenia wymaga się w razie korzystania z zaliczek. Nowe przepisy pozwolą także ubiegać się o środki na pokrycie kosztów otwarcia i prowadzenia odrębnego rachunku bankowego.
Dokument został skierowany do konsultacji międzyresortowych. Działanie 4.5 jest częścią programu „Innowacyjna gospodarka”. Na jego realizację zarezerwowano na lata 2007 – 2013 ponad 1 mld euro, z czego ponad 870 mln stanowią środki unijne.