[b]Pracownik we wrześniu nie przepracował ani jednego dnia. Był bowiem cały miesiąc na zwolnieniach lekarskich, ale te obejmowały tylko dni robocze (od poniedziałku do piątku, tak jak powinien pracować). Z obliczeń wskazanych w rozporządzeniu dotyczącym ustalania wynagrodzenia za przepracowaną część miesiąca wynika, że pracownik powinien dostać wynagrodzenie za dni, na które nie ma zwolnienia. Ja jednak uważam, że skoro nie był w pracy nawet jeden dzień, to takie wynagrodzenie mu się nie należy. Tak jak pracownikowi, który ma zwolnienie ciągłe na cały miesiąc. Jak postąpić w tej sytuacji?[/b]

W celu obliczenia wynagrodzenia ustalonego w stawce miesięcznej w stałej wysokości, za przepracowaną część miesiąca, jeśli pracownik za pozostałą część tego miesiąca otrzymał wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy, miesięczną stawkę wynagrodzenia dzieli się przez 30 i otrzymaną kwotę mnoży przez liczbę dni wskazanych w zaświadczeniu lekarskim o czasowej niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby. Tak obliczoną kwotę wynagrodzenia odejmuje się od wynagrodzenia przysługującego za cały miesiąc.

Ten sposób postępowania nakazuje § 11 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=2E1644D3201BDA9D01360580CD963794?id=73966]rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w kodeksie pracy (DzU nr 62, poz. 289 ze zm.)[/link].

[b]Przepis ten odnosi się do wynagrodzenia za przepracowaną część miesiąca, czyli wskazuje sposób ustalania wysokości wynagrodzenia, jeśli pracownik część miesiąca przechorował, a część przepracował. Nie dotyczy on sytuacji, gdy pracownik nie przepracował w danym miesiącu ani jednej godziny.[/b] W takim wypadku nie można bowiem mówić o przepracowanej części miesiąca.

W opisanej w pytaniu sytuacji pracownik nie miał zwolnienia lekarskiego na cały miesiąc, od 1 do 30 września, lecz jedynie na dni robocze – de facto na 22 dni tego miesiąca.

Część miesiąca, na którą nie przypadają zwolnienia lekarskie, nie jest jednak przepracowaną częścią miesiąca, a co za tym idzie nie ma do niej zastosowania cytowany przepis. Dlatego pracownikowi z pytania za wrzesień należy się jedynie wynagrodzenie lub zasiłek chorobowy.