Już wkrótce firmy otrzymają szansę, aby po raz drugi w tym roku sięgnąć po dotacje na prowadzenie prac badawczych oraz wdrażanie ich wyników do produkcji. Takie wsparcie przewidziane jest w działaniach 1.4 oraz 4.1 programu „Innowacyjna gospodarka”.

Jest ono podzielone na dwa etapy. W pierwszym firma ma szansę otrzymać dotację na prowadzenie prac badawczych. To znaczy, że można zainwestować w rozwój własnego laboratorium, badać możliwości wprowadzenia nowych produktów bądź usług oraz eksperymentować aż do momentu utworzenia prototypu.

Jeżeli w następstwie tego uda się osiągnąć nowy produkt lub usługę i dodatkowo wykazana zostanie opłacalność uruchomienia produkcji i wprowadzenia go na rynek, przechodzimy do drugiego etapu. W nim firma otrzyma dotację właśnie na wdrożenie nowego wyrobu, czyli np. na zakup niezbędnych do tego maszyn, urządzeń, linii produkcyjnych lub patentów.

[srodtytul]Ograniczanie ryzyka[/srodtytul]

Wymyślanie nowych produktów i prowadzenie nad nimi badań jest obarczone dużym ryzykiem. Wiąże się przecież ze znacznymi kosztami, a firma nie ma żadnej pewności, czy ostateczny rezultat będzie taki, jakiego oczekiwano. Dlatego tak ważne jest tutaj wsparcie ze środków unijnych. Dzięki niemu firma poniesie tylko część kosztów z tym związanych. Jaką – zależy od etapu projektu, wielkości firmy i rodzaju prowadzonych badań, a w części wdrożeniowej także od miejsca jego realizacji.

Istotne jest również to, że wsparcie zostało podzielone na dwa etapy. Nie jest to działanie przypadkowe. [b]Jeżeli bowiem po etapie badawczym okaże się, że jego wyniki nie są satysfakcjonujące i nie opłaca się dalej inwestować w dany produkt, firma nie ma obowiązku realizacji etapu wdrożeniowego.[/b] Może się wycofać z projektu bez ryzyka, że będzie musiała oddać otrzymaną dotację na część już zrealizowaną, czyli badawczą.

Oczywiście, takiej decyzji nie podejmie samodzielnie, lecz musi być ona zatwierdzona przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

Najistotniejszym kryterium w tej kwestii jest to, czy wdrożenie takiego nowego produktu (usługi) jest opłacalne. Jeżeli nie, PARP na pewno nie będzie się upierał co do kontynuacji projektu. Gdyby się jednak okazało, że produkt ma szansę zaistnieć na rynku, firma otrzyma dotację na wdrożenie go do produkcji.

[srodtytul]Prace rozwojowe[/srodtytul]

Jakiej zatem dotacji mają prawo spodziewać się firmy? Jest to uwarunkowane kilkoma czynnikami. I tak, w pierwszym etapie (część badawcza) zależy to od tego, czy firma prowadzi badania przemysłowe, czy prace rozwojowe. Dla tych pierwszych przysługuje dofinansowanie na poziomie:

- 70 proc. wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem i obowiązuje dla mikro- i małych firm,

- 60 proc. takich kosztów w przypadku firm średniej wielkości,

- 50 proc. kosztów projektu (kwalifikowanych) dla największych przedsiębiorców.

Natomiast dla prac rozwojowych wysokości dotacji kształtują się na następujących poziomach:

- 45 proc. dla mikro- i małych przedsiębiorców,

- 35 proc. dla firm średnich,

- 25 proc. dla największych podmiotów.

Jednocześnie maksymalna dotacja dla jednego przedsiębiorcy została ograniczona do równowartości 7,5 mln euro.

Z kolei dotacje do etapu drugiego (część wdrożeniowa) oparte są na tzw. mapie pomocy regionalnej (uregulowanej [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=183680]rozporządzeniem Rady Ministrów z 13 października 2006 r., DzU nr 190, poz. 1402[/link]). I dlatego wysokość wsparcia zależy od wielkości firmy (podobnie jak w etapie I) i dodatkowo od miejsca realizacji inwestycji.

Na przykład mała firma realizująca projekt w woj. zachodniopomorskim otrzyma wsparcie sięgające 60 proc. kosztów kwalifikowanych, podczas gdy takiej samej wielkości przedsiębiorca, ale z woj. podkarpackiego ma szansę na 70 proc.

Podobnie jak w części badawczej również tutaj został ustalony pewien górny limit dotacji i stanowi on 20 mln zł.

[srodtytul]Co można sfinansować[/srodtytul]

Szczegółowy zakres tzw. wydatków kwalifikowanych, czyli tych, do których firma otrzyma dotację, reguluje rozporządzenie ministra rozwoju regionalnego. Określa ono zasady udzielania pomocy publicznej przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości z programu „Innowacyjna gospodarka” ([link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=269025]DzU z 2008 r. nr 68, poz. 414 ze zm.[/link]).

[b]Przykładowo dla części badawczej są to wydatki poniesione na wynagrodzenie (wraz z pozapłacowymi kosztami pracy) osób bezpośrednio zaangażowanych w realizację takiego projektu.[/b]

Ponadto do budżetu da się także wliczyć wydatki poniesione na zakup sprzętu i aparatury wykorzystywanej do prac badawczych oraz na pokrycie kosztów amortyzacji budynków w zakresie i przez okres, w jakim są wykorzystywane na realizację projektu.

Także nabycie wartości niematerialnych i prawnych w formie patentów, licencji, know-how, nieopatentowanej wiedzy technicznej będzie uznane za kwalifikowane (pod pewnymi warunkami).

Z kolei na etapie wdrożeniowym przedsiębiorca, konstruując jego budżet, do wydatków kwalifikowanych ma szansę zaliczyć m.in.:

- zakup gruntu (jednak tylko do wysokości 10 proc. wszystkich wydatków kwalifikowanych i po spełnieniu pewnych dodatkowych kryteriów),

- koszt nabycia (wytworzenia) środków trwałych,

- należności za wykonane prace i materiały budowlane,

- zakup wartości niematerialnych i prawnych (patenty, licencje, itp.)

[srodtytul]Z wnioskiem do PARP[/srodtytul]

Instytucją odpowiedzialną za realizację działań 1.4 – 4.1 PO IG jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

Zgodnie z przyjętym harmonogramem najbliższy konkurs ma być ogłoszony pierwszego października. Wtedy też na stronie internetowej [link=http://www.parp.gov.pl/index/main/]www.parp.gov.pl[/link] powinny być opublikowane wszystkie dokumenty konkursowe (regulamin, kryteria wyboru projektów, wzór wniosku o dofinansowanie itp.).

[b]Sam nabór aplikacji rozpocznie się miesiąc później, czyli 1 listopada. Wnioski będą przyjmowane do wyczerpania budżetu lub do 30 listopada[/b].

[ramka][b]Na co dotacje z PO IG[/b]

[b]- Etap I (działanie 1.4):[/b]

– Projekty badawcze i rozwojowe, wsparcie projektów obejmujących przedsięwzięcia techniczne, technologiczne lub organizacyjne (badania przemysłowe i prace rozwojowe) prowadzone przez przedsiębiorców (samodzielnie lub we współpracy z jednostkami naukowymi), do momentu stworzenia prototypu,

[b]- Etap II (działanie 4.1):[/b]

– Przygotowanie do wdrożenia i wdrożenie wyników prac B+R finansowanych w ramach działania 1.4, poprzez inwestycje

(zakup środków trwałych lub/i wartości niematerialnych i prawnych) konieczne do wdrożenia wyników prac B+R realizowanych w ramach I etapu. [/ramka]

[ramka][b]W niektórych regionach tylko duże projekty[/b]

[b]W przypadku przedsiębiorców realizujących badania przemysłowe lub rozwojowe na terenie województw: łódzkiego, mazowieckiego, lubelskiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego lub podkarpackiego[/b], wsparcie może być udzielone, jeżeli wartość tzw. wydatków kwalifikowanych wskazanych we wniosku o udzielenie wsparcia wynosi co najmniej 400 tys. zł. W pozostałych regionach wartość takiego projektu może być niższa. [/ramka]