Przedmiotem opodatkowania PCC są umowy pożyczki, w których dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego pożyczkę określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy lub tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.

Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych podaje warunki, które muszą być spełnione, aby konkretna czynność podlegała temu podatkowi. I tak czynności cywilnoprawne podlegają podatkowi, jeżeli ich przedmiotem są:

- rzeczy znajdujące się na terytorium Polski lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Polski;

- rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Polski i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Polski.

Gdy nie są spełnione te warunki, czynność cywilnoprawna w ogóle nie podlega PCC.

Czasami jest też tak, że czynność cywilnoprawna mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy nie podlega opodatkowaniu PCC.

Stosownie do art. 2 pkt 4 ustawy o PCC nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

- opodatkowana VAT;

- zwolniona z VAT, z wyjątkiem: umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach, umowy spółki i jej zmiany, umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

[b]W pierwszej kolejności należy zatem rozstrzygnąć, czy transakcje będą podlegać regulacjom ustawy o VAT, bo ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia ich PCC. Objęcie tych czynności VAT może bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w PCC.[/b]

Usługi udzielania pożyczek poza systemem bankowym (PKWiU 65.22.1) są usługami podlegającymi przepisom ustawy o VAT korzystającymi ze zwolnienia, w związku z tym czynności takie będą wyłączone z opodatkowania PCC – wynika z [b]interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 4 sierpnia 2009 r. (IPPB2/436-142/09-8/MS)[/b].

[ramka][b]Uwaga [/b]

Obowiązek podatkowy przy umowie pożyczki ciąży na biorącym pożyczkę. Stawka podatku wynosi 2 proc. [/ramka]