Czy wsparcie w postaci dofinansowania wynagrodzeń z FGŚP można łączyć z innymi formami wsparcia?

Przedsiębiorca, u którego wystąpił spadek obrotów, może zwrócić się z wnioskiem o przyznanie świadczeń na rzecz ochrony miejsc pracy, w szczególności o wypłatę z FGŚP świadczeń na dofinansowanie wynagrodzenia pracowników objętych przestojem albo obniżonym wymiarem czasu pracy. Będzie musiał jednak zachować ostrożność, jeżeli korzysta z innych źródeł wsparcia, w szczególności jeśli dotyczą wynagrodzeń.

Z samej treści oficjalnych wyjaśnień do wniosków o dofinansowanie wynagrodzeń z FGŚP wynika, że nie mogą one zostać pokryte z innych środków publicznych. Na przykład na dofinansowanie przestoju przedsiębiorca może otrzymać pomoc z FGŚP wyłącznie wtedy, gdy nie uzyskał dla tych samych pracowników i z takich samych tytułów wypłat na rzecz ochrony miejsc pracy. Nie będzie więc mógł ubiegać się o dofinansowanie z FGŚP, gdy dla tych samych pracowników otrzymał już dofinansowanie z innych źródeł, np. na ochronę miejsc pracy z tytułu przestoju. Razem z wnioskiem o dofinansowanie z FGŚP przedsiębiorca musi złożyć oświadczenia (pod rygorem odpowiedzialności karnej) potwierdzające, że nie będzie się ubiegał o pomoc dla tych samych pracowników i z takich samych tytułów.

Czytaj także:

Pożyczka, a także zwolnienie ze składek

Koronawirus: jakie zwolnienia i ulgi w ZUS

Połowę ZUS trzeba zapłacić

Duże firmy też mogą liczyć na pomoc finansową

Każdy wspólnik składa własny wniosek o zwolnienie z ZUS

Kiedy nie trzeba wręczać wypowiedzenia

Pracodawcy pytają, a eksperci wyjaśniają

Jakie wsparcie dla prowadzących działalność

Kryterium przychodu a zwolnienie z ZUS

Nie chcę zwalniać, jak ratować firmę

Kiedy kwarantanna jest obowiązkowa

Jak wysyłać zlecenia dla firmy, mailem czy na piśmie?

Wypowiedzenie umowy o pracę mailem czy na piśmie?

Mniej pracy, mniej urlopu

Wydaje się jednak, że po spełnieniu niezbędnych warunków będzie mógł korzystać z innych form wsparcia, np. złożyć wniosek o dofinansowanie do wynagrodzeń do starosty/PUP, ale wyłącznie dla tych pracowników, którzy nie są objęci dofinansowaniem na podstawie art. 15g.

Wojciech Kotłowski, dyrektor w dziale doradztwa podatkowego w KPMG w Polsce

Radosław Klasiński, ekspert w dziale doradztwa podatkowego w KPMG w Polsce