[b]Tak. [/b] Jednak tylko wtedy, gdy wypowiedzenie angaży z przyczyn niedotyczących pracowników obejmie umowy bezterminowe z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia.

Na możliwość skrócenia okresu wypowiedzenia pozwalają przepisy kodeksu pracy. Zgodnie z art. 36[sup]1[/sup] § k.p. jeżeli wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę, zawartej na czas nieokreślony, następuje z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników, pracodawca może, w celu wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę, skrócić okres trzymiesięcznego wypowiedzenia, najwyżej jednak do jednego miesiąca.

Warto przypomnieć, że w przypadku skorzystania z tego prawa przez pracodawcę pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia, a okres, za który przysługuje odszkodowanie, wlicza się pracownikowi pozostającemu w tym czasie bez pracy do okresu zatrudnienia.

Samo zaś rozwiązanie umowy o pracę nastąpi z upływem skróconego okresu wypowiedzenia.

[i]Podstawa prawna:

– art. 36[sup]1[/sup] § 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B698E07904AD55084959D80F50BC2052?id=76037]kodeksu pracy[/link] (tekst. jedn. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)[/i]