[b]Od niedawna zatrudniamy osobę, która ma jeszcze drugi etat w innym przedsiębiorstwie. Wczoraj pracownik ten się rozchorował, o czym poinformował nas telefonicznie. Oświadczył też, że zaświadczenie lekarskie potwierdzające niezdolność do pracy zaniósł do tej drugiej firmy. Z tego, co wiemy, nie jest to pierwsza choroba tej osoby w tym roku i prawdopodobnie będzie ona także korzystała z wypłacanego przez nas zasiłku chorobowego od 34. dnia choroby. Czy jedno zaświadczenie od medyka wystarczy do zapłaty świadczeń za czas choroby?[/b]
[b]Nie.[/b] Co do zasady zaświadczenie lekarskie wystawia się z dwiema kopiami. Oryginał takiego zaświadczenia osoba je wystawiająca przesyła w ciągu siedmiu dni od dnia wystawienia bezpośrednio do terenowej jednostki organizacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Pierwszą kopię zaświadczenia lekarskiego otrzymuje ubezpieczony, czyli pacjent, który przyszedł na badania. Natomiast drugą kopię przechowuje wystawiający je medyk.
Zaświadczenie jest archiwizowane przez okres trzech lat.
[b]Jeśli natomiast osoba, która stała się niezdolna do pracy, jest zatrudniona u więcej niż jednego płatnika składek (czyli tak jak u czytelnika – ma co najmniej dwa zakłady pracy), który jest zobowiązany do wypłaty jej wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy lub zasiłku chorobowego, wówczas, aby taka wypłata była możliwa, musi dostarczyć zaświadczenie lekarskie do każdego z płatników. W takiej sytuacji powinna się zwrócić do lekarza z prośbą o wystawienie odpowiedniej liczby zaświadczeń.[/b]
Zgodnie z przepisami pracownik ma siedem dni na dostarczenie zaświadczenia płatnikowi zasiłków. Niedopełnienie tego obowiązku może się skończyć obniżeniem zasiłku o 25 proc. wysokości tego świadczenia przysługującego za okres od ósmego dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia zaświadczenia lekarskiego.
Inaczej będzie, gdy niedostarczenie zaświadczenia nastąpiło z przyczyn niezależnych od ubezpieczonego. Wtedy osoba ubezpieczona będzie jednak musiała udowodnić, że zaświadczenie dostała z opóźnieniem. Od zasady złożenia zaświadczenia do podmiotu zobowiązanego do wypłaty zasiłku chorobowego przewidziany jest jeden wyjątek.
Ubezpieczeni, których płatnicy składek nie wypłacają zasiłków, bo zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 ubezpieczonych, muszą dostarczyć zaświadczenie nie później niż w ciągu siedmiu dni od daty jego otrzymania płatnikowi składek. Ten natomiast przekazuje je niezwłocznie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Płatnik jednocześnie podaje datę dostarczenia tego zaświadczenia przez ubezpieczonego pracownika.
[i]Podstawa prawna:
– art. 58 i art. 62 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=E0C85C30A2E55CBA5671A59B62A97BE0?id=176768]ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.)[/link].[/i]