[b]Czy wystawiający na Allegro do licytacji ruchomość ma obowiązek ją wydać po zakończeniu tej licytacji? Czy umowa zakupu dokonanego w formie internetowej wiąże strony? [/b]
Sprawa zakupów za pośrednictwem Allegro jest bardziej skomplikowana od zwykłej sprzedaży. Pojawia się tu problem kwalifikacji sprzedaży za pośrednictwem tego portalu. Nie jest to zwykła licytacja, gdyż sprzedający nie określa warunków przystąpienia do aukcji. Nie informuje również osobiście uczestników o wyniku aukcji. Problematyczne jest również to, że Allegro oferuje kilka form sprzedaży: zakup na aukcji zbiorowej, tradycyjną licytację oraz zakup przy użyciu opcji „Kup teraz”.
[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=FD20031C86765A40E3B9AB5818C3E679?id=70928]Kodeks cywilny[/link] pozwala na składanie tzw. oświadczeń woli w formie elektronicznej, jak również uczestnictwo w aukcjach w taki sposób. Aukcja kończy się przybiciem, czyli jasnym komunikatem o jej zakończeniu. W wersji klasycznej przybicia dokonuje np. sąd. W Allegro serwis internetowy wysyła komunikat o zakończeniu licytacji udostępniając stronom ich dane.
Zgodnie z regulaminem Allegro, umowa zostaje zawarta z chwilą zakończenia aukcji. Wyjątkiem jest aukcja wieloprzedmiotowa "Kup Teraz", w której umowa zostaje zawarta bezpośrednio po skorzystaniu z opcji "Kup Teraz"(nawet jeśli aukcja trwa nadal).
Oznacza to, że z tą chwilą obie strony nabywają określone prawa i obowiązki. U sprzedającego powstaje zobowiązanie do wydania towaru wystawionego na aukcji, kupujący zaś ma obowiązek zapłaty uzgodnionej ceny.
W podobnej sprawie Sąd Rejonowy dla warszawskiej Pragi Północ uznał, że wygrana licytacja w internetowym serwisie aukcyjnym Allegro powinna być traktowana jako zawarcie umowy sprzedaży ze wszystkimi jej konsekwencjami. Proces dotyczył aukcji samochodu terenowego, która z winy sprzedającego nie została sfinalizowana. Zdaniem sądu istotne było to, że pozwany wystawił samochód na aukcję, a powód wygrał ją, oferując najwyższą cenę. Sprzedawca powinien był więc umożliwić zwycięzcy licytacji zakup samochodu o określonych parametrach po zadeklarowanej cenie.
W uzasadnieniu wyroku sąd przypomniał, że do zawarcia umowy sprzedaży samochodu nie jest w Polsce konieczny akt notarialny. Umowa na piśmie niezbędna staje się dopiero, gdy chce się zarejestrować nabyty pojazd.
[i]Więcej informacji na ten temat w artykułach:
[link=http://www.rp.pl/artykul/55732,57748_Precedensowy_wyrok_za_licytacje_w_Internecie.html]"Precedensowy wyrok za licytację w Internecie"[/link],
[link=http://www.rp.pl/artykul/103368.html]"Internauta, który pomyłkowo sprzedał auto za 2,80 zł, wygrał w sądzie[/link]".
Prosimy o zapoznanie się z serwisem [link=http://www.rp.pl/temat/55732.html]rp.pl » Prawo » Internet, prawo komputerowe » Handel w Internecie[/link].[/i]