Wszystko to za sprawą zmian do ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej ([link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=185746]Dz.U. z 2007 r. Nr 90, poz.607 ze zm.[/link]).

Obowiązek uiszczania opłaty za recykling ogółem(!) już dziś jest zapisany w ustawie.

[srodtytul]Lżej dzięki błędowi[/srodtytul]

Zobligowane do tego firmy nie muszą jednak płacić dzięki niedopatrzeniu ustawodawcy. Nie ma bowiem wzoru pozwalającego na wyliczenie takiej opłaty. Projekt nowej ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi naprawia ten błąd, wprowadza bowiem wzór na obliczenie stawki za niewywiązanie się z obowiązku recyklingu opakowań ogółem. Jeśli posłowie zdążą uchwalić projekt (jeszcze nie trafił do Sejmu) i przepisy wejdą w życie jeszcze w tym roku, to wyższa opłata będzie obowiązywać już za 2009 r. Jeśli wejdą w życie dopiero od przyszłego, to więcej trzeba będzie zapłacić za opakowania wprowadzone w 2010 r.

– Dla mojej firmy, importującej materiały budowlane, byłby to bardzo poważny wzrost obciążeń – mówi Anna K., właścicielka firmy budowlanej. – Sprowadzam bowiem z importu towary na paletach drewnianych, czyli wprowadzam je na polski rynek, a producent nie odbiera ich z powrotem.

Z paletami i innymi opakowaniami drewnianymi będzie największy problem. Dotychczas przedsiębiorcy muszą wykazać się 15-proc. poziomem recyklingu opakowań z drewna. Jeśli tego nie zrobią (lub nie podpiszą umowy z organizacją odzysku), uiszczają w urzędzie marszałkowskim opłatę produktową. Przykładowo dla 1 tony palet jest to ok. 50 zł. Waga jednej to kilkanaście kilogramów.

Po zmianie przepisów firma, która wprowadza na rynek tylko opakowania drewniane i nie wywiązuje się z ich recyklingu, zapłaci 150 zł. Aż tyle, ponieważ już obowiązujące przepisy wymagają, by przedsiębiorcy wykazali się aż 30-proc. poziomem recyklingu ogółem. A opłaty za recykling poszczególnych rodzajów opakowań i za recykling ogółem sumują się.

W podobnej sytuacji są przedsiębiorcy, którzy do pakowania używają plastiku, najczęściej folii i woreczków foliowych. Obowiązujący poziom odzysku tego rodzaju opakowań wynosi 17 proc.

Przy innych rodzajach opakowań, np. szklanych czy aluminiowych, procentowy wzrost cen będzie nieco mniejszy, bo już dziś obowiązkowy poziom ich recyklingu jest wyższy.

[srodtytul]Unijny problem[/srodtytul]

– Przedsiębiorcom trudno uniknąć stosowania palet czy folii, bo to podstawowy element opakowań zbiorczych – mówi Joanna Wilczyńska z opolskiej firmy Atmoterm SA zajmującej się ochroną środowiska. – A najprostszym sposobem zagospodarowania palet jest ich spalanie w zakładowym piecu bądź przekazanie do spalenia pracownikom. Jednak spalania, zgodnie z przepisami, nie wolno zaliczyć do recyklingu.

Nie jest też recyklingiem naprawa palet. A firm przerabiających odpadowe drewno np. na płyty pilśniowe nie jest wiele i trzeba się liczyć z kosztami transportu.

Nad recyklingiem palet zastanawia się też Komisja Europejska, problemy z nimi sygnalizują bowiem także inne kraje UE.

[ramka] [b]Komentuje: Małgorzata Szymborska, naczelnik w Ministerstwie Ochrony Środowiska[/b]

Przedsiębiorców obowiązuje już dziś 30-proc. poziom recyklingu ogółem, ponieważ jednak nie ma wzoru do jego wyliczenia, jeśli ktoś nie osiągnie wyznaczonego poziomu odzysku czy recyklingu, nie pobiera się od niego opłaty. Gdy ustawa wprowadzi wzór, przedsiębiorcy, którzy nie wywiązali się z tego obowiązku, będą musieli wnieść znacząco wyższą opłatę, zwłaszcza za opakowania z drewna i plastiku. Taki poziom recyklingu ogółem wynika bowiem z unijnej dyrektywy 94/62/WE i do 2014 r. sięgnąć musi przynajmniej 55 proc., niezależnie od tego, że obowiązkowe poziomy recyklingu dla niektórych rodzajów odpadów są znacząco niższe. Przypominam też, że do poziomu recyklingu ogółem, podobnie jak do ogólnego poziomu odzysku, wlicza się wszystkie rodzaje opakowań, a nie tylko wyszczególnione w przepisach, czyli także np. ceramiczne lub wykonane z tkanin.[/ramka]

[i]masz pytanie, wyślij e-mail do autorki

[mail=z.jozwiak@rp.pl]z.jozwiak@rp.pl[/mail][/i]