– [b]Niektóre banki chcą sprzedawać swoje pakiety kredytów innym firmom. Czy bank może sprzedać mój kredyt bez mojej zgody?[/b] – pytają nasi czytelnicy.
Kwestie te reguluje [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B562475EB33BFD97BD825511F852B720?id=70928]kodeks cywilny[/link] i [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=D16A2FE469B0C6287F0074111A783814?id=165971]prawo bankowe (DzU z 2002 r. nr 72, poz. 665 ze zm.)[/link]. Biorący kredyty mieszkaniowe i mający problemy z ich spłatą obawiają się, że banki zaczną przekazywać ich wierzytelności do wyspecjalizowanych funduszy (tzw. sekurytyzacyjnych). Mogą się co prawda bronić przed przekazaniem ich wierzytelności wobec banku innym podmiotom, ale od kilku miesięcy jest to znacznie trudniejsze.
Wszystko przez nowelę prawa bankowego, która obowiązuje od 13 stycznia. Bank nie potrzebuje już pisemnej zgody dłużnika będącego stroną czynności bankowej, z której wynika wierzytelność (np. niezapłacona rata kredytowa) na jej przelew. Bankowi nie jest też potrzebna pisemna zgoda dłużnika z tytułu zabezpieczenia przelewanej wierzytelności banku. Zniesiono też wymóg pisemnego zawiadamiania przez bank o dokonanym przelewie na rzecz funduszu sekurytyzacyjnego.
[b]Znaczenia nabierają więc teraz zapisy umów kredytowych. Część banków określiła w nich bowiem – na podstawie starych przepisów – warunki, których spełnienie uprawnia je do przelewu wierzytelności.[/b] Choć prawo bankowe znowelizowano, to klauzule w umowach kredytowych zachowują ważność. To jedyny punkt obrony przed przelewem naszej wierzytelności, bo kodeks cywilny przewiduje w art. 509, że wierzytelność można przelać bez zgody dłużnika na osobę trzecią. Wyjątki od tej zasady to wyraźny zakaz w ustawie, zastrzeżenie umowne albo właściwość zobowiązania.
Inaczej jest z umowami kredytowymi, które klauzul ograniczających nie mają. Tu bank ma pełną swobodę. [b]Warto jednak pamiętać, że część banków – przez ostatnie lata – zamieszczała także w umowach inne, mniej korzystne dla kredytobiorców zapisy. Były to automatyczne zgody na przelew wierzytelności na fundusz sekurytyzacyjny oraz zobowiązania, że w razie przelewu dobrowolnie poddadzą się egzekucji. One teraz wiążą kredytobiorców.[/b]
[i]
Masz problem, napisz
[mail=firmawkryzysie@rp.pl]firmawkryzysie@rp.pl[/mail][/i]