[b]Czy komornik ma prawo zająć nadpłatę w podatku dochodowym wynikającą z odliczenia od przychodu określonych sum przewidzianych dla inwalidów oraz samochód osobowy przystosowany dla inwalidy?[/b]
Komornik może zająć całą nadpłatę podatku dochodowego. Zgodnie bowiem z art. 803 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=646CCC8F07DD116D7EB51A9E3F39B158?id=70930]kodeksu postępowania cywilnego[/link] zasadą jest prowadzenie egzekucji z całego majątku dłużnika. Wyłączenie z niej określonego składnika mienia stanowi wyjątek w stosunku do ogólnej reguły i wymaga wyraźnego określenia w ustawie.
Wyjątki niepodlegające egzekucji zawarte są w art. 829 i 831 k.p.c. Przykładowo są to: przedmioty urządzenia domowego, pościel, bieliznę czy ubranie codzienne.
Nadpłata podatku dochodowego nie jest wyłączona z egzekucji, można zatem prowadzić z niej postępowanie komornicze.
Komornik może również zająć samochód, nawet jeśli stanowi on przedmiot niezbędny do wykonywania osobistej pracy przez dłużnika. Zgodnie bowiem z art. 829 ust. 4 k.p.c. nie podlegają egzekucji narzędzia i inne przedmioty niezbędne do osobistej pracy zarobkowej dłużnika oraz surowce niezbędne dla niego do produkcji na okres jednego tygodnia, ale z wyłączeniem pojazdów mechanicznych.
Jest jednak możliwość, aby ochronić samochód przed zajęciem. Można złożyć wniosek o zwolnienie zajętego składnika majątku z egzekucji.
Warunkiem koniecznym przy składaniu takiego wniosku jest wskazanie ważnego interesu, który uzasadnia zwolnienie. Wniosek o zwolnienie może być zawarty w skardze na czynności komornika. W wyniku rozpatrzenia takiego wniosku organ egzekucyjny wydaje postanowienie, w którym albo uwzględni wniosek albo odmówi zwolnienia z egzekucji.
Prosimy też o zapoznanie się z serwisem [link=http://www.rp.pl/temat/67475.html]rp.pl » Dobra Firma » Dłużnicy » Egzekucja długów[/link].