Resort pracy przygotował projekt nowelizacji przepisów określających uprawnienia rodziców, którzy przyjęli do swoich domów dzieci.
Inicjatywa ta jest odpowiedzią na wystąpienia Rzecznika Praw Dziecka i Rzecznika Praw Obywatelskich, którzy postulowali, by pracowników korzystających z urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego objąć w tym czasie szczególną ochroną przed utratą pracy zarezerwowaną obecnie dla pracowników przebywających na urlopie macierzyńskim.
W stosunku do rodziców adopcyjnych zwolnionych z pracy z naruszeniem prawa sąd nie będzie mógł orzec o przyznaniu im odszkodowania zamiast postulowanego w pozwie przywrócenia do pracy nawet w sytuacji gdy okoliczności sprawy wskazują że przywrócenie nie byłoby celowe.Ponadto pracownikowi, który przyjął dziecko na wychowanie jako przysposabiający albo jako rodzina zastępcza, pracodawca będzie musiał udzielić urlopu wypoczynkowego po wykorzystaniu urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, oczywiście jeżeli zostanie w tej sprawie złożony stosowny wniosek.
Ponadto autorzy projektu proponują rozwiązania które rozciągną korzystne zasady powroty do pracy po urlopie macierzyńskim także na pracowników wracających do zakładu po dodatkowym urlopie macierzyńskim i dodatkowym urlopie na zasadach urlopu macierzyńskiego. To rozwiązanie które wejdzie w życie dopiero za kilka miesięcy bo dodatkowy tzw. fakultatywny urlop po urodzeniu dziecka będzie wprowadzany dopiero od 2010 roku.
Jeśli propozycja wejdzie w życie pracodawca będzie miał obowiązek dopuścić pracownika po wykorzystaniu przez niego fakultatywnej części urlopu macierzyńskiego do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe na stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym.