Dzięki nowelizacji [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=293021]rozporządzenia ministra rozwoju regionalnego w sprawie udzielania pomocy publicznej w ramach programu operacyjnego „Kapitał ludzki” (DzU z 2008 r. nr 224, poz. 1484)[/link] pracodawcy mogą czasowo zatrudniać wysoko wykwalifikowany personel.
Firma zaliczana do sektora małych i średnich przedsiębiorstw (tzw. MŚP) przyjmuje do pracy naukowca lub wypożycza pracownika dużego zakładu, gdzie ten zajmował się badaniami i rozwojem. Na czas transferu osoba taka powinna uzyskać u dotychczasowego pracodawcy urlop bezpłatny albo przejść na niepełny wymiar etatu. Nowo utworzone stanowisko pracy w MŚP też musi się wiązać z działalnością badawczą (prace rozwojowe i innowacje).
[b]Pomoc polega na dotowaniu połowy kosztów związanych z zatrudnieniem takiej osoby (tzw. koszty kwalifikowane).
Takie wsparcie nie trwa jednak dłużej niż trzy lata.[/b] Aby o pomoc na takie projekty firmy mogły się ubiegać, trzeba było zmodyfikować tzw. szczegółowy opis priorytetów programu „Kapitał ludzki”. Takie zmiany ogłoszono w [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=301663]komunikacie resortu rozwoju i obowiązują one od 20 lutego (Monitor Polski z 2009 r. nr 10, poz. 134)[/link].
Nowelizacja objęła m.in. opis tzw. działania 8.2.1 „Wsparcie dla współpracy sfery nauki i przedsiębiorstw”, dodając nowy typ projektu „tymczasowe zatrudnienie w MŚP wysoko wykwalifikowanego personelu”. Co to oznacza? Działanie 8.2.1 należy do tych realizowanych regionalnie.
[b]O wsparcie firma będzie musiała ubiegać się w konkursach organizowanych przez odpowiednie urzędy marszałkowskie lub wojewódzkie urzędy pracy. Tam zatem należy dowiadywać się o szczegóły, w tym terminy ogłaszania takich konkursów i warunki udzielania dotacji.[/b]
Aktualną wersję programu KL znajdziemy na stronie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego ([link=http://www.mrr.gov.pl/Strony/default.aspx]www. mrr.gov.pl[/link]).