To wzrost o około 10 proc. w porównaniu z rokiem 2007. Wówczas, zgodnie z danymi Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej agencje pracy tymczasowej zatrudniły 486 591 pracowników tymczasowych. Według szacunków, wzrosła także liczba firm korzystających z usług tych agencji - również o ok. 10 proc. W 2007 r. pracowników z agencji wypożyczało 11,39 tys. firm.
- Wzrost liczby przedsiębiorców, którzy zdecydowali się wesprzeć tymczasową załogą, wynika głównie z popularyzacji usług agencji pracy tymczasowej – uważa Monika Ulatowska ze Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.
W jej przekonaniu wpływa na to przede wszystkim rosnąca świadomość dotycząca korzyści wynikających z takiej współpracy. W dłuższej perspektywie przynosi ona bowiem firmom spore oszczędności. Nie muszą one np. ponosić kosztów związanych z zatrudnianiem na stałe personelu., nie są także obciążeni kosztami prowadzenia dokumentacji pracowniczej i płacowej.
Przedsiębiorcy liczą jednak, że ich współpraca z agencjami pracy tymczasowej będzie jeszcze większa, gdy zostanie uchwalona nowelizacja ustawy o zatrudnieniu tymczasowym. Na podstawie obecnych przepisów bowiem nie np. mogą tego samego pracownika wypożyczać z agencji dłużej niż przez okres dwunastu miesięcy w ciągu kolejnych 36 miesięcy.
Posłowie Nadzwyczajnej Komisji Sejmowej Przyjazne Państwo, którzy pracują nad zmianami ustawy, proponują tymczasem, aby czas wypożyczenia pracownika z agencji wydłużyć do 18 miesięcy. Zniesiony ma też zostać zakaz korzystania z usługi pracy tymczasowej dla tej firmy, w której w ostatnich sześciu miesiącach wystąpiły tzw. zwolnienia grupowe.
Propozycje zmian zakładają także, że pracodawca użytkownik, a więc firma, która wypożycza podwładnych z agencji, miałaby być zwolniona z obowiązku kierowania na szkolenia bhp pracownika tymczasowego za każdym razem, kiedy korzysta z jego usług.Dotyczyć ma to sytuacji, gdy ta osoba ma wykonywać zadania na tym samym co wcześniej stanowisku, lub na bardzo podobnym. [b]Ta propozycja jednak została zakwestionowana przez Urząd Komitetu Integracji Europejskiej, który stwierdził, że jest to niezgodne z przepisami dyrektywy Rady 91/383/EWG z 25 czerwca 1991 r. [/b]Inne wątpliwości zgłosił natomiast resort pracy. Dotyczą one propozycji zniesienia powtarzania każdorazowo wstępnych badań lekarskich przez pracownika z agencji. Pod koniec stycznia będzie znane ostateczne stanowisko MPiPS dotyczące zmian w ustawie o zatrudnieniu tymczasowym.