Od 29 sierpnia 2008 r. obowiązuje [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/eurlex/ojl.spr?id=279634]rozporządzenie unijne regulujące zasady udzielania pomocy publicznej (DzUrz UE nr L 214 z 9 sierpnia 2008 r.)[/link]. Trzeba było do niego dostosować polskie regulacje, w tym dotyczące programu „Kapitał ludzki”. Taka jest geneza noweli:

- z 17 grudnia 2008 r. do [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=293021]rozporządzenia w sprawie udzielania pomocy publicznej w ramach tego programu (DzU nr 224, poz. 1484)[/link],

- z 19 grudnia 2008 r. do [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=293619]rozporządzenia w sprawie udzielania przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości pomocy finansowej w ramach programu „Kapitał ludzki” (DzU nr 228, poz. 1517)[/link].

[srodtytul]Inwestycje w pracowników[/srodtytul]

KL stanowiący wsparcie z Europejskiego Funduszu Społecznego pozwala na dofinansowanie np. szkoleń czy kursów zorganizowanych przez pracodawcę dla załogi lub tych, na które szef ją wysłał. Również sam pracodawca może podnosić swoje kwalifikacje. I tutaj pierwsza ważna zmiana poziomów dofinansowania szkoleń; maksymalna intensywność pomocy może wynieść w przypadku szkoleń ogólnych:

- 80 proc. wydatków kwalifikowanych dla mikro- i małych przedsiębiorstw (dotychczas tak samo),

- 70 proc. dla średniej wielkości (dotychczas 80),

- 60 proc. dla dużych (dotychczas tak samo).

Za szkolenia specjalistyczne, gdzie podwładny zyskuje szczegółową wiedzę ściśle związaną z pracą i przydatną tylko na danym stanowisku, możemy dostać odpowiednio najwyżej:

- 45 proc. wydatków kwalifikowanych (dotychczas tak samo),

- 35 proc. (dotychczas 45),

- 25 proc. (dotychczas 35).

Tak jak poprzednio intensywność pomocy wzrasta o 10 pkt proc. za udział w szkoleniu osób znajdujących się w szczególnie niekorzystnej sytuacji lub niepełnosprawnych. Pomoc nigdy nie może jednak przekroczyć 80 proc. wsparcia. W praktyce zwiększenie limitu nie dotyczy szkoleń ogólnych realizowanych przez mikro- i małe przedsiębiorstwa. Szanse mają za to firmy średnie i duże.

[srodtytul]Naukowiec w firmie[/srodtytul]

Nowością jest możliwość okresowego zatrudnienia wysoko wykwalifikowanego personelu przez małe i średnie przedsiębiorstwa. Przyjmując do pracy pracownika naukowego oddelegowanego z jednostki naukowej lub dużego przedsiębiorstwa, otrzymają one dotację na pokrycie 50 proc. kosztów. Chodzi o wydatki na ich wynagrodzenia, w tym obowiązkowe składki na ubezpieczenie społeczne, oraz o koszty podróży pracownika do miejsca zatrudnienia. Warunki, jakie trzeba spełnić, aby uzyskać takie wsparcie, to zapewnienie, że nowy podwładny nikogo nie zastąpi. Trzeba dla niego stworzyć nowe stanowisko. Ponadto ten ostatni musi się wykazać co najmniej dwuletnim doświadczeniem w jednostce naukowej lub dużej firmie a jego praca ma się wiązać z badaniami lub pracami rozwojowymi oraz wprowadzaniem innowacji u beneficjenta dotacji. Pomoc taka będzie udzielana maksymalnie przez trzy lata.

[srodtytul]I dotacje na zatrudnienie[/srodtytul]

Nowela wprowadza nowe definicje: pracownika znajdującego się w bardzo niekorzystnej sytuacji (pozostaje bez pracy przez co najmniej 24 miesiące) oraz w szczególnie niekorzystnej sytuacji >patrz ramka. Z tytułu angażu takich osób przedsiębiorcy mogą liczyć na unijne subsydiowanie ich zatrudnienia, np. na zwrot części kosztów płac. W razie przyjęcia niepełnosprawnego skorzystamy dodatkowo z refundacji wydatków na przygotowanie stanowiska pracy (roboty budowlane, montażowe, zakup niezbędnego wyposażenia).

Pomocy w ramach KL udzielają urzędy marszałkowskie lub wojewódzkie urzędy pracy, a za szkolenia – również PARP. W szczególności będą one ogłaszać konkursy związane z naborem wniosków do odpowiednich działań tego programu. Dlatego to na ich stronach internetowych należy szukać takich informacji. W ubiegłym roku KL został najszybciej uruchomiony. Należy się spodziewać, że tak będzie i teraz.

[ramka][b]Kiedy dostaniemy subsydia[/b]

Pracownik znajdujący się w szczególnie niekorzystnej sytuacji to osoba, która spełnia co najmniej jeden z następujących warunków:

- pozostawała bez zatrudnienia przez co najmniej sześć miesięcy,

- nie ma wykształcenia ponadgimnazjalnego lub zawodowego,

- ukończyła 50 lat,

- jest samotną osobą wychowującą co najmniej jedno dziecko,

- pracuje w zawodzie, gdzie występuje duża dysproporcja w zatrudnieniu kobiet i mężczyzn (i należy do grupy będącej w mniejszości),

- jest członkiem mniejszości etnicznej oraz w celu zwiększenia szans na stałe zatrudnienie musi poprawić znajomość języka, uzupełnić szkolenia zawodowe lub zwiększyć doświadczenie zawodowe. [/ramka]