Od 1 stycznia 2009 r. wchodzą w życie dwa znowelizowane rozporządzenia regulujące zasady udzielania pomocy publicznej z programu operacyjnego "Kapitał ludzki".
Małe i średnie przedsiębiorstwa będą mogły otrzymać pomoc finansową na tymczasowe zatrudnienie wysoko wykwalifikowanego personelu. Jeśli firma przyjmie do pracy pracownika naukowego oddelegowanego z jednostki naukowej lub dużego przedsiębiorstwa, otrzyma dotację na pokrycie 50 proc. kosztów jego zatrudnienia. Chodzi o wydatki związane z kosztami wynagrodzenia, w tym z obowiązkowymi składkami na ubezpieczenie społeczne oraz kosztami podróży takiego pracownika do miejsca zatrudnienia. Aby uzyskać takie wsparcie, firma musi zapewnić, że nowy pracownik nie zastąpi już zatrudnionego. Innymi słowy, trzeba stworzyć dla niego nowe, specjalne stanowisko pracy. Ponadto przed oddelegowaniem taki pracownik musi się wykazać co najmniej dwuletnim doświadczeniem zdobytym w pracy w jednostce naukowej lub dużej firmie. Jego praca musi się wiązać z prowadzeniem badań i prac rozwojowych oraz wprowadzaniem innowacji u beneficjenta dotacji. Pomoc taka będzie mogła być udzielana maksymalnie przez trzy lata.
Nowela rozporządzenia wprowadza również nowe definicje szkoleń i poziomów ich dofinansowania. W porównaniu z dotychczas obowiązującymi ulegają one obniżeniu. Przykładowo średniej wielkości firma, która do tej pory mogła otrzymać dotację w wysokości 80 proc. wydatków przy tzw. szkoleniu ogólnym, teraz będzie mogła liczyć na 70 proc. Mniejsze będą również dotacje na tzw. szkolenia specjalistyczne. Wynika to z [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/eurlex/ojl.spr?id=279634]unijnego rozporządzenia o tzw. wyłączeniach blokowych z 6 sierpnia 2008 r. (DzUrz UE L 214 z 9 sierpnia 2008 r.)[/link].
Pojawiają się także nowe definicje pracownika znajdującego się w bardzo niekorzystnej sytuacji, czyli takiego, który pozostaje bez pracy przez co najmniej 24 miesiące, i znajdującego się w szczególnie niekorzystnej sytuacji (np. powyżej 50. roku życia czy pozostającego bez pracy przez pół roku). Przedsiębiorcy mogą również liczyć na unijne dofinansowanie polegające na subsydiowaniu zatrudnienia takich osób (m.in. przez zwrot części wydatków związanych z kosztami płac).
Po przyjęciu do pracy osoby niepełnosprawnej mogą też liczyć na refundację wydatków poniesionych na przygotowanie odpowiedniego dla niej stanowiska pracy (refundacja obejmie roboty budowlane, montażowe, zakup niezbędnego wyposażenia).
[b]Podstawa prawna:[/b]
- rozporządzenia ministra rozwoju regionalnego z 17 i 19 grudnia 2008 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie udzielania pomocy publicznej w ramach programu operacyjnego "Kapitał ludzki" ([link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=293021]DzU z 2008 r. nr 224, poz. 1484[/link] oraz [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=293619]nr 228, poz. 1517[/link]).