Wszystko to dzięki premii z Funduszu Kredytu Technologicznego, który zacznie ją wypłacać od 1 stycznia 2009 r..
Jego dysponentem został minister gospodarki, natomiast jego obsługa została powierzona Bankowi Gospodarstwa Krajowego.
Zasady udzielania kredytu technologicznego oraz wypłaty wspomnianej premii określa [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=276062]ustawa z 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej[/link], której część przepisów związanych właśnie z utworzeniem i funkcjonowaniem tego funduszu weszła w życie z nowym rokiem (DzU z 2008 r. nr 116, poz. 730).
[b]O wsparcie finansowe będą się mogły ubiegać przedsiębiorstwa, które dzięki kredytowi technologicznemu zaciągniętemu w banku komercyjnym wdrożą do produkcji nowoczesny produkty lub zaproponują innowacyjne usługi.[/b] W obu przypadkach nie mogą być one znane na świecie dłużej niż pięć lat.
Wypłata premii będzie polegać na spłacie części kredytu. Jej wysokość będzie uzależniona od wielkości sprzedaży takich nowych produktów lub usług. Jednocześnie nie będzie mogła przekroczyć 4 mln zł lub wartości wynikających z tak zwanej mapy pomocy regionalnej.
Warto dodać, że kredyt technologiczny jest jednym z działań realizowanych w ramach programu „Innowacyjna gospodarka”, którego głównym celem jest wspieranie badań i innowacyjnych firm. Ponadto wspomniana ustawa umożliwia przekształcanie firm w centra badawczo-rozwojowe. W tym zakresie jej przepisy obowiązują już od 17 lipca 2008 r.