Aukcje to jednak nie tylko kwestie związane z możliwością odstąpienia od kontraktu. To również inne niebezpieczeństwa. Co warto zatem sprawdzić (poza możliwością odstąpienia od umowy), zanim zdecydujemy się wziąć w takiej aukcji udział?
[srodtytul]Ustal formę zapłaty i sprawdź towar[/srodtytul]
Na początek sprawdźmy, jaka jest forma zapłaty i koszt przesyłki. To ważne. W razie jakichkolwiek wątpliwości pytajmy sprzedającego, korzystając z e-maila na portalu aukcyjnym lub telefonicznie.
Korzystajmy też z usługi sprawdzenia zawartości przesyłki przez odbiorcę. Unikniemy rozczarowań. Zdarza się bowiem, że sprzedający wysyła inny towar niż zamawiany. Tymczasem przy takiej usłudze do paczki z towarem można zajrzeć, zanim za nią zapłacimy. Możemy też korzystać z przesyłki z zadeklarowaną wartością. W ten sposób możemy ograniczyć straty, jeśli przesyłka zaginie lub ulegnie zniszczeniu podczas dostarczania.
[srodtytul]Liczy się wiarygodność[/srodtytul]
Zanim kupimy cokolwiek na aukcji, sprawdźmy wiarygodność sprzedającego. Jak to zrobić? Czytajmy komentarze wystawiane przez innych kupujących. Dowiemy się z nich dużo o jakości i terminowości obsługi. Ale uwaga! W tym wypadku wskazana jest ostrożność. Duża liczba pozytywnych komentarzy nie gwarantuje jeszcze bezpiecznej transakcji. Zwłaszcza gdy wystawiane są w związku ze sprzedażą tylko tanich produktów. Oszuści często w ten sposób zbierają pozytywne komentarze, a potem wyłudzają od nas pieniądze, sprzedając drogi towar.
Unikajmy transakcji z osobami, które przesyłają towar wyłącznie po uprzednim przelaniu pieniędzy na wskazany rachunek. Gdy sprzedawca mieszka w tej samej miejscowości co my, umówmy się z nim na osobisty odbiór towaru.
[srodtytul]Jak licytować[/srodtytul]
Decydując się na udział w licytacji, nie znamy ostatecznej ceny za jaką to, co chcemy kupić, będzie sprzedane. Składamy ofertę, podajemy pewną kwotę i staramy się przebić stawki innych licytujących. Jeśli chcemy, możemy skorzystać z automatycznej licytacji.
Co to takiego? Coś, co pozwala nam brać udział w licytacji, nawet gdy nie siedzimy przed komputerem. Jak? W okienku licytacji wpisujemy maksymalną kwotę, jaką jesteśmy gotowi zapłacić. Potwierdzamy naszą decyzję. Od tej chwili system automatycznie licytuje za nas, oferując minimalne kwoty potrzebne do przebicia oferty innych uczestników. Możemy przy tym być spokojni bo nie przekroczy zaproponowanej przez nas stawki maksymalnej.
Czasami w aukcjach używana jest opcja „ceny minimalnej” (to minimalna kwota, jaką sprzedający chce uzyskać). Jej wysokość jest ukryta, dopóki jeden z licytujących jej nie przekroczy. Gdy proponowana przez nas kwota jest wyższa niż cena minimalna, a nikt inny nie wziął udziału w licytacji, robimy zakupy za zaproponowaną przez sprzedającego cenę minimalną, a nie za wyższą kwotę, jaką byliśmy gotowi zapłacić (ale dopiero po upłynięciu czasu trwania aukcji, który określa sprzedawca).
Jeśli wygramy licytację lub kupimy, wykorzystując opcję „Kup teraz”, otrzymamy od serwisu e-mail z potwierdzeniem zakupu.
Zakończenie aukcji dla sprzedającego oznacza obowiązek wydania przedmiotu aukcji, kupujący zaś musi zapłacić ustaloną cenę. Obie strony mogą dochodzić tego na drodze sądowej.
[srodtytul]Warto czytać regulamin[/srodtytul]
Kupujący na aukcjach internetowych powinni też dokładnie przeczytać regulamin (dostajemy go po zawarciu umowy z właścicielem danego serwisu internetowego). Określa on m.in. zasady rządzące licytacjami. Możemy z niego dowiedzieć się wielu cennych informacji, np. że przebicie naszej oferty przez innego licytanta nie skutkuje wygaśnięciem złożonej wcześniej propozycji zawarcia umowy. Zasadą jest co prawda, że oferta złożona w trakcie aukcji przestaje wiązać, gdy inny uczestnik aukcji złoży ofertę korzystniejszą. Ale w warunkach aukcji można zastrzec inaczej.
[ramka][b]Płacimy na kilka sposobów[/b]
[b]Za to, co wylicytujemy, możemy zapłacić:[/b]
[b]- przelewem bankowym[/b] – to bardzo popularna forma (kiedy sprzedający zobaczy, że pieniądze wpłynęły na jego konto, powinien wysłać towar); pamiętaj, że doliczy opłatę za przesyłkę
[b]- za pobraniem[/b] – przesyłkę dostajemy pocztą lub kurierem i możemy do niej zajrzeć, zanim zapłacimy
[b]- przesyłając pieniądze pocztą w kopercie[/b] (tej formy zapłaty jednak nie polecamy, wtedy nie mamy bowiem dowodu, że komuś za coś zapłaciliśmy)
[b]- osobiście, przekazując gotówkę[/b] – najczęściej, gdy mieszkamy w tej samej miejscowości. [/ramka]