Unia Europejska wspiera współpracę sektora nauki i upowszechnienie wyników prac badawczo-rozwojowych. Elementem tego wsparcia są dotacje na ochronę własności przemysłowej wytworzonej przez polskie jednostki naukowe. Dofinansowanie można uzyskać w ramach poddziałania 1.3.2 programu operacyjnego „Innowacyjna gospodarka”, które jest częścią działania 1.3 „Wsparcie projektów B+R na rzecz przedsiębiorców realizowanych przez jednostki naukowe”.

W ramach omawianego poddziałania można uzyskać zwrot nawet całości kosztów związanych z uzyskaniem ochrony prawnej wyników prac badawczych zarówno w Polsce, jak i za granicą (jeżeli będą to koszty kwalifikowane). Nie będzie natomiast dofinansowania dla utrzymania ochrony praw po ich przyznaniu (np. utrzymywanie patentu po jego przyznaniu).

O dofinansowanie mogą się ubiegać:

- jednostki naukowe (z wyłączeniem centrów badawczo-rozwojowych),

- uczelnie,

- konsorcja naukowe,

- konsorcja naukowo-przemysłowe reprezentowane wyłącznie przez jednostkę naukową,

- spółki powołane z udziałem ww. podmiotów niedziałające dla zysku.

Uwaga! Jeśli wniosek zostanie pozytywnie zaakceptowany, jednostki naukowe mogą otrzymać zwrot wydatków poniesionych nawet przed jego złożeniem. Jeżeli koszty otrzymania ochrony mają zostać poniesione dopiero w przyszłości, Ośrodek Przetwarzania Informacji może wypłacić zaliczkę.

Patenty umożliwiają małym i średnim przedsiębiorstwom osiąganie zysków z innowacji opracowanych przez jednostki naukowe. Jest to istotne z punktu widzenia rozwoju sektora małych i średnich przedsiębiorstw przy poszukiwaniu źródeł finansowania oraz w negocjacjach z innymi firmami, dużymi i małymi. Wprowadzając nowy produkt na rynek zagraniczny, polscy przedsiębiorcy powinni się zatroszczyć o ochronę myśli technicznej. Wygodnym sposobem na uzyskanie ochrony wynalazku w większości krajów Starego Kontynentu jest tzw. patent europejski.

Uzyskanie patentu przez jednostkę naukową nie jest tanie. Dofinansowanie przyda się tym bardziej, że polska nauka wciąż ma problemy z finansowaniem nawet działalności badawczej. Niedoinwestowane instytuty, bez nowoczesnej aparatury naukowej nie mogą być realnym partnerem dla przedsiębiorstw, w tym także małych i średnich.

Ponieważ wyniki prac badawczo-rozwojowych polskich jednostek naukowych są wciąż niezbyt powszechnie wykorzystywane przez przedsiębiorców, konieczne jest stosowanie instrumentów zwiększających podaż nowych, innowacyjnych rozwiązań przydatnych przedsiębiorcom – w szczególności małym i średnim, a także kreowanie ich zapotrzebowania na te prace. Dlatego też do poddziałania 1.3.2 wprowadzono pewne zastrzeżenie. Wynalazek ma być wdrożony przez przedsiębiorcę lub przedsiębiorców mających siedzibę w Polsce. Można tego dowieść, dołączając do wniosku o dofinansowanie wstępną umowę w sprawie zakupu patentu, licencji na korzystanie z patentu lub umowę przewidującą inną formę wykorzystywania patentu przez przedsiębiorcę – leasing, dzierżawa itp.

Konkursy w ramach poddziałania 1.3.2 organizowane są przez Ośrodek Przetwarzania Informacji (www.opi.org.pl). Ogłoszenie drugiego naboru wniosków planowane jest 22 września tego roku. Na konkurs przeznaczono ponad 3,1 mln euro.

Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu + 4822 351 70 87 lub e-mailem: poig@opi.org.pl.

Procedura uzyskania dofinansowania w ramach tego poddziałania jest uproszczona – wystarczy złożyć jedynie ośmiostronicowy wniosek oraz dokument potwierdzający status wnioskodawcy. Wnioski mogą dotyczyć zarówno już złożonych zgłoszeń patentowych (warunkiem jest, żeby zgłoszenie było złożone po 1 stycznia 2007 roku), jak i nowych w kraju i/lub za granicą. Finansowane w szczególności będą:

- wydatki na ochronę patentową i doradztwo w zakresie ochrony własności intelektualnej,

- opłaty za pierwsze zgłoszenie patentowe będące bezpośrednim wynikiem realizowanego projektu,

- delegacje zagraniczne (gdyby beneficjent chciał złożyć zgłoszenie patentowe osobiście np. w Europejskim Urzędzie Patentowym).