Oprócz możliwości zawieszenia działalności gospodarczej i poszerzenia zakresu urzędowych interpretacji prawa nowelizacja przynosi kilka nowości dotyczących innych aspektów prowadzenia firmy. Czasem nowe rozwiązania są uzupełnieniem dotychczasowych. Nie ulegnie np. zmianie przepis, że organy administracji publicznej są obowiązane do załatwiania spraw przedsiębiorców bez zbędnej zwłoki. Pojawi się natomiast jego dalszy ciąg. Otóż urzędnicy nie będą mogli odmówić przyjęcia pism i wniosków niekompletnych ani żądać jakichkolwiek dokumentów, których konieczność przedstawienia lub złożenia nie wynika wprost z przepisu prawa.Zmienią się nieco zasady oznaczania produktów. Obecnie przedsiębiorca wprowadzający towar do obrotu na terytorium Polski musi zamieścić na towarze, jego opakowaniu, etykiecie lub instrukcji informacje w języku polskim zawierające:

- firmę przedsiębiorcy i jego adres,

- nazwę towaru,

- inne oznaczenia i informacje wymagane na podstawie odrębnych przepisów.

Od 20 września mają to być natomiast informacje określające firmę przedsiębiorcy i jego adres oraz umożliwiające identyfikację towaru. Wolno będzie je umieścić nie tylko na towarze, jego opakowaniu, etykiecie czy instrukcji, ale i dostarczyć w inny, zwyczajowo przyjęty sposób. Kto wymóg ten zlekceważy, ryzykuje pięciotysięczną grzywnę.

Drobne zmiany pojawią się też w przepisach o kosztach wpisu do ewidencji. Nie zmieni się zasada, że wpis taki kosztuje 100 zł, a każda jego późniejsza zmiana – 50 zł. Rząd zapowiada co prawda zniesienie tych opłat, ale na razie obowiązują. Pewne jest natomiast, że od 31 marca 2009 r. za wpis nie będą już płacić przedsiębiorcy występujący z wnioskiem o sprostowanie, uzupełnienie lub wykreślenie wpisu błędnego (art. 28 ust. 2 usdg). Natomiast za wniosek dotyczący zawieszenia działalności albo jej podjęcie po przerwie przedsiębiorcy nie będą płacić już od 20 września tego roku.

Zniknie z przepisów kara, która obecnie grozi każdemu, kto wykonując działalność gospodarczą, nie oznacza siedziby i miejsca wykonywania tej działalności (art. 60

1

kodeksu wykroczeń

). Ostał się on po uchyleniu poprzedniej ustawy – Prawo działalności gospodarczej. W przeciwieństwie do obecnej regulacji przewidywała ona obowiązek oznaczania przez przedsiębiorcę jego siedziby. Mogła to być tablica, szyld, napis na ścianie itp. Potem wymóg ten zniknął, ale kara została. Stwarzało to stan niepewności, zdecydowanie niekorzystny dla firm. Pisaliśmy o tym w DF z 7 września 2004 r. („Szyld już niepotrzebny?”).

Szybciej ma też działać Krajowy Rejestr Sądowy. Obecnie wniosek o wpis sąd rejestrowy rozpoznaje nie później niż w terminie 14 dni od daty jego złożenia. Od 20 września termin ten zostanie skrócony do siedmiu dni.