Reprezentuję grupę firm powiązanych, które planują posłać w przyszłym roku załogę na szkolenia. Czy wolno połączyć w jednym projekcie wszystkie typy szkoleń: ogólne, specjalistyczne i w formie studiów podyplomowych?

Tak

Jest dopuszczalne połączenie szkoleń ogólnych i specjalistycznych w jednym projekcie. Trzeba je jednak bardzo dokładnie rozgraniczyć, gdyż do każdego przysługuje różny poziom dofinansowania – większa dotacja na ogólne. Gdy nie można ich odróżnić (np. jeden pracownik przechodzi kurs ogólny i specjalistyczny) ani sprecyzować dokładnie ich wartości, cały projekt uzyska mniejsze dofinansowanie – zgodnie z pułapami ustalonymi dla szkoleń specjalistycznych. Podobnie będzie, jeśli nie jesteśmy w stanie ustalić charakteru nauki (ogólny – specjalistyczny). Co do studiów podyplomowych, nie wolno ich łączyć w jednym projekcie z innymi szkoleniami. Jedynymi podmiotami, które występują o takie środki, są bowiem uczelnie. Powinniśmy wybrać kurs, który będzie nam odpowiadał i jaki oferuje uczelnia. Niezależnie od wielkości firmy trzeba pokryć 20 proc. jego kosztów. Ale na takie szkolenia nie przygotowujemy i nie składamy żadnego wniosku. Tym zajmują się uczelnie.

Czy część wkładu własnego możemy wnieść w formie wynagrodzenia pracowników?

Dla dużego podmiotu wkład własny w szkoleniach ogólnych musi wynieść 40 proc., a specjalistycznych – 65 proc. Jednak rzeczywiście za wkład własny przedsiębiorcy mogą uznać koszty wynagrodzenia pracowników skierowanych na szkolenia.